reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Fond pracovní doby  (Přečteno 11245 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Pavel M.

• Host
Fond pracovní doby
« kdy: 29. 11. 2013, 18:05:03 »
Dobrý den, pracuji u zaměstnavatele v nepřetržitém provozu s pevně daným rozvrhem směn - včetně sobot, nedělí a státních svátků. I když odpracuji všechny dané směny, nejsem schopen naplnit fond pracovní doby, který je stanoven pro jinou skupinu zaměstnanců pracující v přetržitém provozu s pracovní dobou 7,5 h/den, popř. 37,5 h týdně. Jsem povinen tyto chybějící hodiny nadpracovat ve svém mezisměnovém volnu? Pokud tyto hodiny jsem nucen nadpracovat, mám je dostat zaplacené navíc, když poměrná část mzdy je počítána z hodin daných plánem směn, nikoliv z fondu pracovní doby na daný měsíc vycházející ze 7,5 h pracovní doby? Děkuji

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Ivana Zezulová

• Závislák
    • Zobrazit profil
Re:Fond pracovní doby
« Odpověď #1 kdy: 01. 12. 2013, 18:28:31 »
... pracuji v nepřetržitém provozu s pevně daným rozvrhem směn - včetně sobot, nedělí a státních svátků. I když odpracuji všechny dané směny, nejsem schopen naplnit fond pracovní doby, který je stanoven pro jinou skupinu zaměstnanců pracující v přetržitém provozu s pracovní dobou 7,5 h/den, popř. 37,5 h týdně.

Zákoník práce stanoví pracovní dobu zaměstnanců v nepřetržitém provozu na 37,5 hodin týdně.
Pracujete-li v nepřetržitém provozu, měla by Vaše týdenní pracovní doba činit 37,5 hodin.

Zákoník práce nezná žádný "fond pracovní doby". Jde o pomůcku zaměstnavatele, který je povinen tuto
pomůcku používat tak, aby neznevýhodňoval nebo naopak neoprávněně nezvýhodňoval zaměstnance.

Tzn., že nejste povinen naplnit nějaký "fond pracovní doby".
Naopak zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu i rozvrh úracovních směn tak,
aby zaměstnanci v dlouhodobém průměru odpracovali týdně tolik hodin,
kolik jich zákoník práce stanoví pro ten který pracovní režim.

... Jsem povinen tyto chybějící hodiny nadpracovat ve svém mezisměnovém volnu? Pokud tyto hodiny jsem nucen nadpracovat, mám je dostat zaplacené navíc, když poměrná část mzdy je počítána z hodin daných plánem směn, nikoliv z fondu pracovní doby na daný měsíc vycházející ze 7,5 h pracovní doby?

Zaměstnanec je povinen odpracovat všechny naplánované pracovní směny.
Zaměstnavatel je povinen za odvedenou práci zaplatit.

"Placení navíc" nelze posoudit, protože neuvádíte, jak máte sjednánu či stanovenu mzdu.
V případě měsíční mzdy zaměstnavatel vyplácí měsíční mzdu bez ohledu na počet hodin.
V případě hodinové mzdy musí zaměstnavatel zaplatit za každou odpracovanou hodinu.

Platby GoPay

reklama