reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dohoda o provedení práce vs zaměstnanci  (Přečteno 5111 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

alena

 • Host
Dohoda o provedení práce vs zaměstnanci
« kdy: 31. 10. 2013, 13:35:27 »
Dobrý den,


prosím o radu. Jedná se o s.r.o.., které nemá žádné zaměstnance, specializuje se vesměs na sezónní práce cca červen až září, takže veškeré zaměstnance řeší přes dohody o provedení práce. Samozřejmě platí srážkovou daň.  Chci se zeptat je tento postup protizákonný, když nemá společnost žádné zaměstnance? Případně jaký by byl postih od úřadů a jak vzniklou situaci řešit.


Děkuji moc. ALena

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklama



Offline FABIAN & PARTNERS

 • Stálý člen
 • ***
 • Příspěvků: 124
  • Zobrazit profil
  • FABIAN & PARTNERS
Re:Dohoda o provedení práce vs zaměstnanci
« Odpověď #1 kdy: 04. 11. 2013, 12:12:17 »
Dobrý den,
společnost s ručením omezeným nemusí mít žádné zaměstnance. Za to, že nikoho nezaměstnáváte na hlavní pracovní poměr, Vám nehrozí žádná sankce. Pokud máte pracovníky na sezonní práce a řešíte to přes dohody o provedení práce, je nutné si dát pozor na počet hodin a výši úplaty.

U dohod o provedení práce nesmí být překročen limit 300 hodin práce za 1 rok. Pokud budete mít s jedním zaměstnancem uzavřeno více dohod, hodiny ze všech dohod se sčítají. Pokud byste se nevešli do 300 hodin, řeší se to tak, že zvýšíte úplatu za 1 hodinu a hodiny rozepíšete tak, aby Vám to vyšlo.

Z pohledu zdanění a placení zdravotního a sociálního pojištění je to následovně:
Ohledně placení daní je důležité, zda u Vás zaměstnanec podepíše prohlášení k dani (růžový formulář). Prohlášení k dani může být podepsáno jen u jednoho zaměstnavatele. V případě, že má zaměstnanec podepsané prohlášení a jeho odměna je ve výši do 5 000,-Kč, bude se odvádět pouze zálohová daň. V případě nepodepsaného prohlášení k dani, se odměna do 5 000,-Kč zdaní 15% srážkovou daní. Podepsaným daňovým prohlášením si může zaměstnanec uplatnit slevy na dani, případně daňové zvýhodnění.

Do částky 10 000,-Kč včetně se neodvádí žádné zdravotní a sociální pojištění. Nemusíte se tedy ani nikam registrovat. Při překročení této částky máte povinnost přihlásit zaměstnance na Českou správu sociálního zabezpečení a příslušnou zdravotní pojišťovnu. Daň se pak počítá ze superhrubé mzdy, tedy ze mzdy zvýšené o tyto povinné dávky. Zaměstnavatel je povinen vést evidenční list důchodového pojištění. Zaměstnanec bude účasten důchodového pojištění v těch měsících, kdy mu bude zúčtována částka převýší 10 000 korun. Při skončení dohody o provedení práce pak bude zaměstnavatel povinen vystavit i potvrzení o zaměstnání, tzv. zápočtový list (pouze pro případ odměny vyšší než 10000,-Kč).

Doporučujeme tedy vyplácet zaměstnancům odměnu nepřevyšující 10 000,-Kč měsíčně, aby Vám nevznikla povinnost se registrovat k sociálnímu a zdravotnímu pojištění
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz



 

Platby GoPay

reklama