reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: DPH pri přijimání plateb z USA  (Přečteno 3460 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Tomas

  • Host
DPH pri přijimání plateb z USA
« kdy: 22. 02. 2013, 17:03:15 »
Dobry den,


jsem OSVC a budu fakturovat castku kolem 1.200.000 kc do USA, jako odmena za sluzby.


Timto se automaticky stanu platcem DPH (prekroceni obratu 1 mil.)


Moje otazka zni - ovlivni to nejak daneni penez obdrzenych od firem z USA? Chapu to tak, ze ze sluzeb fakturovanych do USA neodvadim DPH, a proto me to, ze budu platce DPH nijak neovlivni, pokud nebudu mit prijmy od firem z EU.


Moje druha otazka zni - kolik bude celkova dan a soc. a zdravotni pojisteni z techto penez vydelanych v roce 2013. Toto je muj propocet - mam to spravne?


Je to na ukazkovou castku: 950 tis. kc

60% pausal -> 380 tis. kc zisk


57.000 - 15% dan z prijmu
25.650 - 13.5% z 190.000  zdravotni
59.850 - 31.5% z 190.000  socialni
___________
142.500 soucet vsech dani


Dekuji,

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:DPH pri přijimání plateb z USA
« Odpověď #1 kdy: 28. 02. 2013, 13:46:28 »
Dobrý den,

ve Vašem dotazu neuvádíte, jaké konkrétní služby budete do USA poskytovat. Předpokládáme tedy, že z hlediska daně z přidané hodnoty poskytujete služby jinému podnikateli se standardním určením místa plnění podle § 9 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále též jen "zákon o DPH"), nikoliv vyjmenované služby podle § 10 a násl. zákona o DPH.

Podle ustanovení § 9 odst. 1 platí, že ve Vašem případě bude tzv. místo plnění v USA (tj. dle sídla odběratele). Jestliže je místo plnění ve třetí zemi, pak nebudete z takového plnění odvádět českou DPH. Podle ustanovení § 4a odst. 1 zákona o DPH dokonce platí, že úplata za tyto služby se nezapočítává do obratu, jehož překročením byste se stal plátcem DPH, neboť do tohoto obratu se započítavají uskutečněná plnění "s místem plnění v tuzemsku". Tedy pokud nepřekročíte obrat ve výši 1.000.000,- Kč za nejvýše 12 bezprostředních předcházejících měsíců z uskutečněných plnění s "místem plnění v tuzemsku", pak samotným poskytnutím služeb do USA se nestanete českým plátcem daně.

Nad rámec Vašeho dotazu sdělujeme, že pokud byste služby poskytoval podnikateli z EU, stal byste se dle ustanovení § 6i zákona o DPH tzv. identifikovanou osobou. Identifikovaná osoba je zjednodušeně řečeno jakýsi neplnohodnotný plátce, který "jako plátce" vystupuje pouze u přeshraničních plnění, podává přiznání, eventuelně i souhrnné hlášení, ale v případě tuzemských plnění vystupuje jako neplátce (fakturuje je bez daně). Dále platí, že identifikovaná osoba nemá nárok na odpočet daně na vstupu. Identifikovanou osobou se dále stávají osoby povinné k dani (podnikatelé) u dalších přeshraničních transakcí ve smyslu ustanovení § 6g a § 6h zákona o DPH, tj. zejména pořízením zbožím z EU od osoby registrované k dani v EU (plátce daně v EU) a přijetím služby z EU od osoby povinné k dani, která má sídlo v EU.

Pokud tedy bude situace nadále nastavena tak, jak popisujete, nevznikají Vám žádné povinnosti ohledně DPH. Je však nutno upozornit, že jestliže by Váš odběratel měl provozovnu ve smyslu předpisů upravujících DPH (viz. např. § 4 odst. 1 písm. k) zákona o DPH), a odběratelem by byla tato provozovna umístěná v České republice či např. v členském státě EU, daňové posouzení by bylo zcela jiné.
 
Výpočet daně z příjmů z fyzických osob (abstrahujeme od Vašich dalších příjmů):
příjem: 950 tis. Kč
výdaje uplatňované procentem z příjmů: dle zadání 60 % (platí pro příjmy z neřemeslné živnosti): 570 tis. Kč
základ daně: 380 tis. Kč
 
Od základu daně je možné odečíst nezdanitelné části základu daně a odčitatelné položky - např. hodnotu darů, zaplacené úroky ze stavebního spoření na bytové potřeby atd. dle ustanovení § 15 zákona o daních z příjmů, daňovou ztrátu předchozích let a další.
Pokud nebudete mít žádné takové položky, pak Vaše daň z příjmů bude ve výši 57.000,- Kč (15 % ze základu daně). Od daně lze odečíst tzv. slevy na dani dle ustanovení § 35ba odst. 1 zákona o daních z příjmů. Pokud  tedy neuplatníte slevu na dítě nebo na manželku atd., minimálně si uplatníte slevu na poplatníka (pokud nepobíráte k 1. 1. starobní důchod), která je výši 24.840,- Kč. Po odečtení této slevy Vaše výsledná daňová povinnost bude ve výši 32.160,- Kč.
 
32.160,- Kč - daň z příjmů
25.650,- Kč - 13.5% z 190.000 - pojistné na veřejné zdravotní pojištění
59.850 - Kč - 31.5% z 190.000 - pojistné na sociální zabezpečení - sazba 31,5 % je včetně nemocenského pojištění, které je pro OSVČ dobrovolné. Povinně tedy odvádíte sazbou 29,2 %.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama