reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Přenesení daňové povinnosti  (Přečteno 11230 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

tuskova

  • Host
Přenesení daňové povinnosti
« kdy: 06. 09. 2012, 07:31:38 »
Dobrý den,
          mám, prosím, dotaz. Podnikatel má kolový traktorbagr, kterým provádí
 služby nejen na stavbách. Řeším dilema, zda vše, do čeho kopne pro tuzemského
 plátce DPH = přenesení daňové působnosti. Ze znění klasifikace CZ-CPA 41-43 to
 tak vyplývá. Protože pod bodem 43.12.12 je mimo jiné uvedeno:
 "-jiné výkopy a zemní práce j.n."
Jedná se mně například o úpravy jiných ploch (louky, zahrady, úpravy terénu v lese po těžbě apod.)
 Děkuji předem za odpověď, Tušková

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jana Knížková

  • manažerka komunity
  • Global Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Přenesení daňové povinnosti
« Odpověď #1 kdy: 06. 09. 2012, 15:46:03 »
Dobrý den, paní Tušková,

otázku uplatnění režimu přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví upravuje § 92a, resp. § 92e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů. Úprava tam uvedená stanoví, že režim přenesení daňové povinnosti se uplatní, pokud:- se jedná o vyjmenovaná plnění, tj. v oblasti stavebnictví o stavební práci zatříděnou do skupiny 41 až 43 klasifikace produkce CZ-CPA a- odběratel je plátce DPH (s určitými modifikacemi u specifických subjektů - viz například informace GFŘhttp://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/legislativa_metodika_14310.html?year=0a navazující právní názory GFŘ a MF ČR).Znamená to tedy, že v případě, že Váš odběratel je plátce DPH (s určitými výjimkami - viz dokument výše), režim přenesení daňové povinnosti se uplatní. Přitom nezáleží na tom, zda plnění použije pouze pro účely svého podnikání či plnění bude subdodávkou pro jinou osobu.Co se týče první podmínky pro uplatnění režimu přenesení daňové povinnosti, tj. zda spadá Vaše plnění pod kódy 41 - 43 klasifikace CZ-CPA, jedná se o otázku nikoliv výlučně daňovou, ale spíše "statistickou". Vzhledem k tomu, že obdobné dotazy se v této poradně opakují, doporučuji při řešení obdobných situací následující postup:

- rámcovým vodítkem je "nahlédnutí" do přehledu nejčastějších dotazů k zatřídění, který publikuje GFŘ - na uvedeném odkazu ve spodní části (soubor MS Excel) -

http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/legislativa_metodika_15152.html?year=0- pro závaznou informaci, která slouží i jako "krytí" vůči Finančnímu úřadu, je zapotřebí nechat si Vámi poskytované služby zatřídit do klasifikace CZ-CPA. Pro tyto účely jsou zřízena zatřiďovací střediska (například ORGES Consulting, ÚRS Praha, SIAK Zlín a řada dalších), která Vámi poskytované plnění zatřídí.


Za redakci Podnikatel.cz
Jana Knížková
manažerka komunity serveru Podnikatel.cz



 

Platby GoPay

reklama