reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Rodičovská dovolená  (Přečteno 2896 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Aleš Novosád

 • Host
Rodičovská dovolená
« kdy: 03. 09. 2012, 13:29:01 »
Dobrý den,
mám na Vás dotaz ohledně rodičovské dovolené. Manželka bude zanedlouho nastupovat na mateřskou dovolenou a rozhodujeme se, na jak dlouho čerpat rodičovskou dovolenou. Není mi jasná ovšem jedna věc. Pokud nahlásíme, že manželka půjde na rodičovskou dovolenou na tři roky, bude ji přidělena suma 7600 Kč měsíčně. Co když se ale rozhodneme například po dvou a půl letech, že se manželka vrátí do práce. Jak je to se zbylými penězi ze ten půlrok, kdy manželka měla být na rodičovské, ale nebude. Peníze propadají anebo se vyplatí jako zbytek sumy, který nebyl vyčerpán. Děkuji za odpověď.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re:Rodičovská dovolená
« Odpověď #1 kdy: 03. 09. 2012, 16:13:21 »
Dobrý den,

předně je třeba rozlišit nárok na rodičovskou dovolenou od nároku na rodičovský příspěvek. Rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel dle zákoníku práce nejdéle do tří let věku dítěte. Zaměstnankyně o rodičovskou dovolenou požádá (nejlépe písemně). Tuto dobu může kdykoliv, a to i opakovaně prodloužit (vždy jen do 3 let věku dítěte). Zaměstnavatel ale není povinen vyhovět její žádosti o dřívější návrat do práce. Může se tedy stát, že pokud si požádáte o rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte a manželka se bude chtít vrátit dříve, zaměstnavatel jí to neumožní. 

Naopak poskytování rodičovského příspěvku jako sociální dávky s rodičovskou dovolenou nikterak nesouvisí. Na ten máte nárok dle zvolené varianty čerpání (lze měnit každé tři měsíce) až do celkové výše 220 tisíc korun na jedno dítě. Jestliže se tedy rozhodnete pro dřívější návrat do práce a zaměstnavatel s tím bude souhlasit, můžete si nechat příspěvek přepočítat, tak, aby byl vyčerpán dříve nebo dávku dočerpat v době zaměstnání. Čerpání rodičovského příspěvku se současným zaměstnáním možné je. Podmínkou je zajištění péče o dítě v době nepřítomnosti jinou osobou (prarodič, předškolní zařízení atd.).

Dagmar Kučerová  ;)     
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama