reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Uplatneni slevy na dite a poplatnika?  (Přečteno 3422 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ales

  • Host
Uplatneni slevy na dite a poplatnika?
« kdy: 05. 01. 2018, 07:49:28 »
Dobry den. Mam HPP jako zamestnanec a navic provozuji na vedlejsak zivnost s danovou evidenci (par korun rocne, neplatce DPH). Danove priznani si podavam sam na zaklade vystaveneho Potvrzeni o zdanitelnych prijmech ze zavisle cinnosti od zamestnavatele. Od zamestnavatele mam na vyplate pravidelne uvedene:
-Sleva na poplatnika
-Sleva na dite
-Danove zvyhodneni na dite

V danovem priznani si tyto slevy na dani na sebe a deti uplatnuji (dle drivejsich rad, to udajne mohu), drive i na manzelku (na rodicovske), ale stale mam spatny pocit z toho, zda nedelam chybu?? Nechapu totiz souvislost, kdyz jsou tyto slevy uvedene na vyplate z HPP a navic je znovu mohu uvest a zapocitat do sveho celkoveho danoveho priznani? Mohu prosit o vysvetleni, proc to tak je? Nedava mi to dvoji uvedeni slevy smysl. Predem moc dekuji za vysvetleni. Ales 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Lada

  • Host
Re:Uplatneni slevy na dite a poplatnika?
« Odpověď #1 kdy: 05. 01. 2018, 08:56:16 »
Ne, nemáte to tam dvakrát, opravdu je to takto dobře. V potvrzení o výši příjmu ze zaměstnání je uvedena vaše hrubá mzda (tj. bez slev), tuto částku (+ pojistné) zadáváte do přiznání. Kromě tohoto příjmu uvedete do přiznání ještě peníze z podnikání. Sečtete a vypočítáte z toho daň. A kdybyste si teď do toho přiznání neuvedl slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na děti, tak byste musel tuto vypočtenou daň (bez uplatněných slev) celou zaplatit finančnímu úřadu. Vlastně byste tím vrátil všechny slevy, které jste během roku obdržel v zaměstnání, bylo by to, jako byste si ty slevy nikdy nenárokoval. Proto musíte do přiznání tyto slevy uvést, abyste to měl vypočítané správně.



M.M.

  • Host
Re:Uplatneni slevy na dite a poplatnika?
« Odpověď #2 kdy: 05. 01. 2018, 08:59:55 »
Dobrý den,

k vaší otázce, ano slevy ( máte li na ně nárok ) uplatníte také v DP ( DPFO ).

Je to proto že, že do DP odd. 2 dílčí základ daně §6 ze ZČ ( zaměstnání ) , tab. 1 č. 31 uvedete hodnotu ( úhrnu příjmu od všech  zaměstnavatelů ) podle potvrzení o příjmu a hned pod tím ř. 32  hodnotu úhrn pojistného, tz. na ř 34 dostanete dílčí základ daně dle §6, tyto hodnoty jsou " v hrubém  - tedy zde ještě bez slev, které si musíte vlastně znovu vykázat na dalších listech DP" výplatu dostáváte v čistém ( tedy po zohlednění slev ) ale čisté hodnoty ( netto ) do DP a uvedených řádků nezadáváte.

Pokud by jste tedy zadal hodnoty z výplatnic  ( coz nelze, to je jen hypotetická ukázka ) v netto, pak při zadání slev ( které současně uplatňujete již v měsíčních výplatnicích by vám vznikal přeplatek  )

Jinak napsáno přeplatek vám v podstatě ze ZČ ( §6 ) pokud vám zaměstnavatel dobře počítá výplatu a pokud uplatnujete slevy celoročně, po celé zdaň. období, nemůže ze ZČ v DP k DPFO které si zpracujete vyjít.

Může vám vyjít pouze přeplatek, pokud máte ještě jiný příjem ( například z podnikání dle §7 ) protože tam také zadáváte brutto příjmy podnikatele (- mínus )výdaje podnikatele za zdaň období, ale zde na rozdíl od výplatnice si nic měsíčně za slevy neuplatňujtete, tedy uplatnění slkevy realizujete, právě až v DP ( za celá rok ), a pokud je vypočtená daň z příjmu dle §7 nižší než sleva, buď jí anuluje do nuly ( např. slevou na polatníka ) a nebo u některých slev může vzniknou přeplatek na dani z příjmu.

teď vidím než jsem to dopsal,  že odpověděla paní Lada, a k tomu není co dodat, takže moje je zbytečné





Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Ales

  • Host
Re:Uplatneni slevy na dite a poplatnika?
« Odpověď #3 kdy: 05. 01. 2018, 09:09:18 »
Moc dekuji. Uz je mi to jasnejsi a hlavne nemam obavy, ze ty slevy uplatnuji dvakrat. Presne jak pisete, taky jsem zkousel v DP ty slevy nezadat a vyslo mi na doplatek dane nekolik desitek tKc, tak jsem si taky rikal, ze to tam musi byt, ze by to jinak byla hloupost.
Dekuji!.


 

Platby GoPay

reklama