reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zaměstnanec ve vazbě  (Přečteno 10930 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Švecová Z.

  • Host
Zaměstnanec ve vazbě
« kdy: 26. 11. 2015, 10:01:56 »
Na zaměstnance naší společnosti, který je v trvalém pracovním  poměru na dobu neurčitou byla uvalena vazba.Jeho pracovní poměr trvá.
Vzhledem k tomu, že jsme neobdrželi ani po 5 týdnech  žádné písemné vyjádření ( informaci má zaměstnavatel  pouze ústně od syna ), žádám o radu jakým způsobem pokračovat ve zpracování sociálního a zdravotního pojištění. V měsíci listopadu bude jeho hrubý příjem 11.000,- Kč,ale v měsíci prosinci pravděpodobně nebude již příjem žádný.


Děkuji za odpověď

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Zaměstnanec ve vazbě
« Odpověď #1 kdy: 27. 11. 2015, 19:40:38 »
Dobrý den,

budu v odpovědi předpokládat, že se skutečně jedná o vazbu a ne o neomluvenou absenci. Vazba se posuzuje jako omluvená překážka na straně zaměstnance podle  § 199 odst. 1 zákoníku práce (bez náhrady mzdy). O vzetí do vazby by vás jako zaměstnavatele měl zaměstnanec a příslušné orgány informovat.

Zdravotní pojištění: Upraveno v ustanovení § 7 odst. 1 zákona písm. i) zákona č. 48/1997 Sb. Plátcem pojistného na veřejné zdravotní pojištění za osoby ve vazbě nebo osoby ve výkonu trestu odnětí svobody je stát. Pojištěnec je plátcem pojistného, jestliže je zařazen k pravidelnému výkonu prací ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve vazbě. Nástupy a propuštění osob ve výkonu zabezpečovací detence, vazbě a ve výkonu trestu odnětí svobody oznamuje zdravotní pojišťovně vězeňská služba.  Zdravotní pojišťovna by sice měla informaci o zařazení pojištěnce do státem hrazené kategorie obdržet. Ovšem podle § 10 zákona o veřejném zdravotním pojištění má pojištěnec povinnost oznámit příslušné zdravotní pojišťovně nejpozději do osmi dnů skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné. Za osoby zaměstnané plní tuto povinnost zaměstnavatel.
Žádný kód (písmeno) pro hlášení vazby zaměstnavatelem stanoveno není. Postačí, když na tiskopis Hromadné oznámení zaměstnavatele popíšete oznamovanou skutečnost u konkrétního pojištěnce.

Sociální pojištění: Osoby zařazené k pravidelnému výkonu prací ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve vazbě jsou poplatníky pojistného na sociální zabezpečení, a proto jsou tyto osoby účastny důchodového pojištění a nemocenského pojištění podle zvláštní právní úpravy - podle vyhlášky č. 141/1958 Ú. Zde pro vás  žádné povinnosti
neplynou.

Hezký den  Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama