Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Staré odborné poradny => Téma založeno: Lucie Lorencová 16. 10. 2017, 12:06:19

Název: Čerpání dovolené při zkráceném úvazku
Přispěvatel: Lucie Lorencová 16. 10. 2017, 12:06:19
Dobrý den.


Naše zaměstnankyně dala k 30.11.2017 výpověď. Po dobu dvouměsíční výpovědní lhůty si zároveň dala požadavek na poloviční úvazek, žádosti bylo vyhověno. A nyní mi jde o čerpání dovolené. Zbývá jí vyčerpat 6 dní. Když si dovolenou vyčerpá, tak se jí zaplatí náhrada za 4 hodiny = 1 pracovní den? A jak by to bylo kdyby se jí dovolená proplatila? Má na to vliv to, že do září měla normální pracovní dobu 8 hodin denně?


Děkuji
Název: Re:Čerpání dovolené při zkráceném úvazku
Přispěvatel: Dagmar Kučerová 18. 10. 2017, 18:31:24
Dobrý den,

zaměstnanec si může se zaměstnavatelem sjednat kratší pracovní dobu. Byla-li sjednána kratší pracovní doba, přísluší zaměstnanci podle § 80 zákoníku práce mzda nebo plat, které odpovídají této kratší pracovní době. Stejné pravidlo samozřejmě platit i pro případ poskytování náhrady mzdy za čerpanou dovolenou či proplacenou dovolenou k datu skončení pracovního poměru (§ 222 zákoníku práce). 

Pokud zaměstnanec pracuje po všechny obvyklé pracovní dny, avšak v kratších směnách, má stejný počet pracovních dnů dovolené jako ostatní zaměstnanci pracující na plnou pracovní dobu. Rozdíl je ve výši náhrady mzdy za den dovolené, který u zaměstnance s kratší pracovní dobou představuje méně pracovních hodin. Může se to zdát nespravedlivé, avšak náhrada za dovolenou, na kterou vzniklo právo před snížením úvazku, bude odpovídat kratší pracovní době, jelikož tuto kratší pracovní dobu nahrazuje. V opačné situaci by to bylo pro zaměstnance naopak výhodnější. Zvýšenému úvazku bude odpovídat i náhrada mzdy za dovolenou, tj. opačný důsledek.

S přáním příjemného dne    Dagmar Kučerová