reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Poslední příspěvky

Stran: 1 ... 8 9 [10]
91
Staré odborné poradny / Re:Neproplacená faktura a zrušené plátcovství DPH
« Poslední příspěvek od Jan Molín kdy 08. 01. 2018, 16:34:19 »
Dobrý den paní Kvapilová,

zřejmě došlo ve Vaší situaci ke "zrušení celého zdanitelného plnění" ve smyslu § 42 odst. 1 písm. a) zákona o DPH.

I v případě použití režimu přenesení daňové povinnosti je základ daně opravován, jak vyplývá mj. z této informace Generálního finančního ředitelství: http://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-pridane-hodnoty/informace-stanoviska-a-sdeleni/rezim-preneseni-danove-povinnosti/informace-gfr-a-mf-k-rezimu-preneseni-da-613

Opravujete to, co se stalo, i když samotná oprava je "samostatným zdanitelným plněním", tj. uvádí se (ve Vašem případě) do aktuálního daňového přiznání, nepodává se dodatečné DP.

Opravou napravujete situaci tak, jak původně měla být. Jak se ukázalo, zdanitelné plnění se neuskutečnilo  (píšete, že "plnění neproběhlo"), a samozřejmě potom i DPH je nulová, žádná odvedena být neměla, a to ani Vámi, ani odběratelem.

Opravný daňový doklad vystavíte, tuto povinnost máte danou ustanovením § 42 odst. 2 ("...pokud měl povinnost vystavit daňový doklad..."), ale budete opravovat jen základ daně! Takto to bude zobrazeno i v aktuálním daňovém přiznání. Odběratel, pokud již není plátcem, tak samozřejmě na aktuální období DP nepodává, nedává ani smysl podávat dodatečné daňové přiznání na původní období, kdy měl povinnost odvést DPH na výstupu a zřejmě ve stejné výši i nárokoval DPH na vstupu (jeho situaci nelze přesně posoudit, nemáme k tomu údaje).

S pozdravem

Jan Molín
92
Staré odborné poradny / Re:Začátek podnikání a kontrola FÚ
« Poslední příspěvek od Jan Molín kdy 08. 01. 2018, 15:12:13 »
Dobrý den paní Novotná,

v prvé řadě je nutno podotknout, že pro účely svého podnikání nemusíte zakládat nový bankovní účet, ale můžete používat svůj dosavadní soukromý účet.

Daňový subjekt, ve vašem případě poplatník daně z příjmů fyzických osob, dokládá při případné daňové kontrole všechny údaje, které tvrdí v daňovém přiznání (tzv. musí unést důkazní břemeno). Pokud by předmětem kontroly bylo např. daňové přiznání za rok 2018, správce daně by po vás mohl vyžadovat jen související podklady, nikoliv např. výpisy z účtu za dobu předcházející, kdy vám neplynuly zdanitelné příjmy, ani nevznikly uplatňované daňové výdaje.

Na druhou stranu, je-li soukromý účet používán i k podnikání, lze očekávat, že správce daně bude chtít (s obdobím související) výpisy vidět.

Předmětem kontroly mohou být i příjmy s podnikáním nesouvisející, pokud dani z příjmů podléhají. To jsou například i některé přijaté dary. Dle mého názoru ovšem nelze v rámci kontroly roku 2018, kdy jsou předmětem kontroly skutečnosti tvrzené v podaném daňovém přiznání, automaticky kontrolovat i předchozí roky, které nemají s podnikáním žádnou souvislost. Muselo by jít o jiné paralelní daňové řízení.

Dle § 85 daňového řádu:
"Předmětem daňové kontroly jsou daňové povinnosti, tvrzení daňového subjektu nebo jiné okolnosti rozhodné pro správné zjištění a stanovení daně vztahující se k jednomu daňovému řízení."

Když se tedy vrátíme k vašemu dotazu: pokud ve výpisech z doby před zahájením podnikání nejsou částky ovlivňující základ daně za kontrolované období (bude-li předmětem kontroly např. rok 2018), neměly by tyto výpisy být správcem daně vyžadovány.

S pozdravem

Jan Molín
93
Daně a účetnictví / Re:Faktura ze zahraničí včetně DPH
« Poslední příspěvek od Petr kdy 08. 01. 2018, 12:14:34 »
Právě jsem se setkal s Vaším dodatkem z praxe. Mohu se zeptat, jak se má správně doložit, že prodané zboží skutečně opustilo zemi prodávajícího? Na moje žádosti o vystavení opravného dokladu a vrácení DPH prodávající nereaguje. Nevíte, na základě jakého nařízení toto dělají? Přece není možné si vystavovat faktury jak se jim zachce.
94
Staré odborné poradny / potřebuji Živnostenský list ?
« Poslední příspěvek od Veronika Patočková kdy 05. 01. 2018, 17:05:31 »



Dobrý den,


chtěla bych začít s podnikáním, tvořím rodokmeny, nevím, zda potřebuji pro tuto činnost živnostenský list.
Rodokmeny předávám ve formě knihy, je možné, že by tato činnost patřila mezi svobodná povolání?


Děkuji Vám za radu.
V. Patočková
95
Daně a účetnictví / Re:Uplatneni slevy na dite a poplatnika?
« Poslední příspěvek od Ales kdy 05. 01. 2018, 09:09:18 »
Moc dekuji. Uz je mi to jasnejsi a hlavne nemam obavy, ze ty slevy uplatnuji dvakrat. Presne jak pisete, taky jsem zkousel v DP ty slevy nezadat a vyslo mi na doplatek dane nekolik desitek tKc, tak jsem si taky rikal, ze to tam musi byt, ze by to jinak byla hloupost.
Dekuji!.
96
Daně a účetnictví / Re:Uplatneni slevy na dite a poplatnika?
« Poslední příspěvek od M.M. kdy 05. 01. 2018, 08:59:55 »
Dobrý den,

k vaší otázce, ano slevy ( máte li na ně nárok ) uplatníte také v DP ( DPFO ).

Je to proto že, že do DP odd. 2 dílčí základ daně §6 ze ZČ ( zaměstnání ) , tab. 1 č. 31 uvedete hodnotu ( úhrnu příjmu od všech  zaměstnavatelů ) podle potvrzení o příjmu a hned pod tím ř. 32  hodnotu úhrn pojistného, tz. na ř 34 dostanete dílčí základ daně dle §6, tyto hodnoty jsou " v hrubém  - tedy zde ještě bez slev, které si musíte vlastně znovu vykázat na dalších listech DP" výplatu dostáváte v čistém ( tedy po zohlednění slev ) ale čisté hodnoty ( netto ) do DP a uvedených řádků nezadáváte.

Pokud by jste tedy zadal hodnoty z výplatnic  ( coz nelze, to je jen hypotetická ukázka ) v netto, pak při zadání slev ( které současně uplatňujete již v měsíčních výplatnicích by vám vznikal přeplatek  )

Jinak napsáno přeplatek vám v podstatě ze ZČ ( §6 ) pokud vám zaměstnavatel dobře počítá výplatu a pokud uplatnujete slevy celoročně, po celé zdaň. období, nemůže ze ZČ v DP k DPFO které si zpracujete vyjít.

Může vám vyjít pouze přeplatek, pokud máte ještě jiný příjem ( například z podnikání dle §7 ) protože tam také zadáváte brutto příjmy podnikatele (- mínus )výdaje podnikatele za zdaň období, ale zde na rozdíl od výplatnice si nic měsíčně za slevy neuplatňujtete, tedy uplatnění slkevy realizujete, právě až v DP ( za celá rok ), a pokud je vypočtená daň z příjmu dle §7 nižší než sleva, buď jí anuluje do nuly ( např. slevou na polatníka ) a nebo u některých slev může vzniknou přeplatek na dani z příjmu.

teď vidím než jsem to dopsal,  že odpověděla paní Lada, a k tomu není co dodat, takže moje je zbytečné




97
Daně a účetnictví / Re:Uplatneni slevy na dite a poplatnika?
« Poslední příspěvek od Lada kdy 05. 01. 2018, 08:56:16 »
Ne, nemáte to tam dvakrát, opravdu je to takto dobře. V potvrzení o výši příjmu ze zaměstnání je uvedena vaše hrubá mzda (tj. bez slev), tuto částku (+ pojistné) zadáváte do přiznání. Kromě tohoto příjmu uvedete do přiznání ještě peníze z podnikání. Sečtete a vypočítáte z toho daň. A kdybyste si teď do toho přiznání neuvedl slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na děti, tak byste musel tuto vypočtenou daň (bez uplatněných slev) celou zaplatit finančnímu úřadu. Vlastně byste tím vrátil všechny slevy, které jste během roku obdržel v zaměstnání, bylo by to, jako byste si ty slevy nikdy nenárokoval. Proto musíte do přiznání tyto slevy uvést, abyste to měl vypočítané správně.

98
Daně a účetnictví / Uplatneni slevy na dite a poplatnika?
« Poslední příspěvek od Ales kdy 05. 01. 2018, 07:49:28 »
Dobry den. Mam HPP jako zamestnanec a navic provozuji na vedlejsak zivnost s danovou evidenci (par korun rocne, neplatce DPH). Danove priznani si podavam sam na zaklade vystaveneho Potvrzeni o zdanitelnych prijmech ze zavisle cinnosti od zamestnavatele. Od zamestnavatele mam na vyplate pravidelne uvedene:
-Sleva na poplatnika
-Sleva na dite
-Danove zvyhodneni na dite

V danovem priznani si tyto slevy na dani na sebe a deti uplatnuji (dle drivejsich rad, to udajne mohu), drive i na manzelku (na rodicovske), ale stale mam spatny pocit z toho, zda nedelam chybu?? Nechapu totiz souvislost, kdyz jsou tyto slevy uvedene na vyplate z HPP a navic je znovu mohu uvest a zapocitat do sveho celkoveho danoveho priznani? Mohu prosit o vysvetleni, proc to tak je? Nedava mi to dvoji uvedeni slevy smysl. Predem moc dekuji za vysvetleni. Ales 
99
Pro začínající podnikatele / Je provozovna nutná k e-shopu?
« Poslední příspěvek od Jan Š. kdy 03. 01. 2018, 16:06:10 »
Dobrý den,

co jsem koukal po internetu, tak se toto téma dost řeší / řešilo, ale bohužel si z toho nedokážu odvodit jasný názor, zda u mého případu budu muset uvést provozovnu či nikoliv.

Chtěl bych si otevřít jednoduchý eshop, ve kterém nebude možnost osobního odběru. Sídlo podnikání mám na jiné adrese, než mám trvalé bydliště, ale chtěl bych, aby pošta či reklamace chodily na adresu trvalého bydliště. Musím kvůli tomuto e-shopu ohlásit provozovnu? Vše by mělo probíhat po internetu, doma bych řešil jen poštu a případný sklad (jednalo by se třeba o plastové obaly na mobil v malém množství).

Děkuji,
Jan Š.
100
Pro začínající podnikatele / Jak začít prodávat produkty z bylin
« Poslední příspěvek od Lucca kdy 03. 01. 2018, 14:35:58 »
Dobrý den,
Chtěla bych začít prodávat vlastní produkty,které vyrábím z bylin a ovoce (sirupy, čaje, sušené bylinky, marmelády atd..) jenomže nevím co vše je k tomuto potřeba a nikde na internetu jsem konkrétně o těchto produktech nic nenašla.dekuji
Stran: 1 ... 8 9 [10]
Platby GoPay

reklama