Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Právo a zákony => Téma založeno: Prokop 16. 11. 2017, 12:04:56

Název: Právo FÚ na kontrolu účtu
Přispěvatel: Prokop 16. 11. 2017, 12:04:56

Dobrý den, mám jednoduchý dotaz. Kamarád začal podnikat se 35 000, které mu však podle všeho přišly na účet za práci na černo. Živnost si založil, až když už těch 35 000 měl.

Může finanční úřad vyžadovat doložení příjmů na účet i z období, kdy kamarád ještě nebyl OSVČ a tím pádem zjistit, že byly na černo? A pokud ano, v jakých případech? Díky
Název: Re:Právo FÚ na kontrolu účtu
Přispěvatel: M.M. 16. 11. 2017, 12:51:41
Dobrý den,

toto je potřeba posuzovat ve dvou rovinách, mám za to že " kamarád" není plátce DPH, tedy jeho výkony nejsou zdaň. plněním, tedy DPH FÚ nezajímá, co by mohlo FÚ zajímat je, zda tento příjem zdaní v jeho ( předpokládám ) daňové evidenci jako příjem z podnikání či jako ostatní příjem nepodnikající FO ( osvobozeno to - je to nad hranicí 30 tis. u jednorázových příjmů / rok nepodnikajících osob )

Tedy poctivec to zdaní, ( bavíme se o DPFO ) min. jako ostatní příjem dle § 10 ZDP a nezávazně bych doporučil se rozhodně tvářit že šlo o příjem příležitostný ( v žádném případě příjem z podnikání dle §7 ) a to protože,

část druhá, pokud " kamarád" podnikal načerno a i kdyby ten příjem danil jako příjem z podnikání, neměl k podnikání v době realizace platné živnostenské oprávnění, a to zase zajímá živnostenský úřad, který může uložit sankci za neoprávněné podnikání do tuším max. 500 tis.

Nebo počkat 3 roky a bude to z hlediska FÚ promlčeno, nejsem si ale jist u promlčecí lhůty u ŽÚ ( neoprávněné podnikání ) .

FÚ může zahájit kontrolu či požadavek na doložení příjmu jak u OSVČ tak u nepodnikajících FO kdy předmětem kontroly jsou :

-daňové povinnosti subjektu
-tvrzení daň. subjektu
-jiné okolnosti pro správné zjištění a stanovení daně

, u FO také  za předpokladu, že dojde k závěru, že výše majetku a doložitelných příjmů z DP poplatníka ( jedno jestli ze ZČ, podnikání, svobodných povolání, atd.  ) je tuším více jak 5 Mil. Je na to dokonce zákon o prokazování původu majetku.

Ale upřímně, 35 tis. asi bude částka pod jejich tzv. rozlišovací schopnost, to by musel mít kamarád doslova smůlu, nebo jej někdo asi udat,  ať na jednu,  či na druhou instituci.