Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Staré odborné poradny => Téma založeno: Pavlína Kvapilová 28. 12. 2017, 14:37:03

Název: Neproplacená faktura a zrušené plátcovství DPH
Přispěvatel: Pavlína Kvapilová 28. 12. 2017, 14:37:03
Vystavila jsem fakturu v rezimu prenese danove povinnosti na firmu, která byla platcem DPH.
Tato faktura nebyla uhrazena a firme bylo v mezidobi zruseno plátcovství DPH. Plneni z faktury neprobehlo.
Chci vystavit opravny danovy doklad na tuto fakturu, ale nevim jak s DPH když firma jiz není platcem. Prenesena povinnost se na ni jiz nevztahuje a nase společnost by tudíž mela vystavit doklad vcetne DPH. Tim by naší spolecnosti vznikl odpocet ve vysi DPH z faktury a soucasne zavazek vuci te firme ve vysi DPH.
Název: Re:Neproplacená faktura a zrušené plátcovství DPH
Přispěvatel: Jan Molín 08. 01. 2018, 16:34:19
Dobrý den paní Kvapilová,

zřejmě došlo ve Vaší situaci ke "zrušení celého zdanitelného plnění" ve smyslu § 42 odst. 1 písm. a) zákona o DPH.

I v případě použití režimu přenesení daňové povinnosti je základ daně opravován, jak vyplývá mj. z této informace Generálního finančního ředitelství: http://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-pridane-hodnoty/informace-stanoviska-a-sdeleni/rezim-preneseni-danove-povinnosti/informace-gfr-a-mf-k-rezimu-preneseni-da-613

Opravujete to, co se stalo, i když samotná oprava je "samostatným zdanitelným plněním", tj. uvádí se (ve Vašem případě) do aktuálního daňového přiznání, nepodává se dodatečné DP.

Opravou napravujete situaci tak, jak původně měla být. Jak se ukázalo, zdanitelné plnění se neuskutečnilo  (píšete, že "plnění neproběhlo"), a samozřejmě potom i DPH je nulová, žádná odvedena být neměla, a to ani Vámi, ani odběratelem.

Opravný daňový doklad vystavíte, tuto povinnost máte danou ustanovením § 42 odst. 2 ("...pokud měl povinnost vystavit daňový doklad..."), ale budete opravovat jen základ daně! Takto to bude zobrazeno i v aktuálním daňovém přiznání. Odběratel, pokud již není plátcem, tak samozřejmě na aktuální období DP nepodává, nedává ani smysl podávat dodatečné daňové přiznání na původní období, kdy měl povinnost odvést DPH na výstupu a zřejmě ve stejné výši i nárokoval DPH na vstupu (jeho situaci nelze přesně posoudit, nemáme k tomu údaje).

S pozdravem

Jan Molín