Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Staré odborné poradny => Téma založeno: alena 31. 10. 2013, 13:35:27

Název: Dohoda o provedení práce vs zaměstnanci
Přispěvatel: alena 31. 10. 2013, 13:35:27
Dobrý den,


prosím o radu. Jedná se o s.r.o.., které nemá žádné zaměstnance, specializuje se vesměs na sezónní práce cca červen až září, takže veškeré zaměstnance řeší přes dohody o provedení práce. Samozřejmě platí srážkovou daň.  Chci se zeptat je tento postup protizákonný, když nemá společnost žádné zaměstnance? Případně jaký by byl postih od úřadů a jak vzniklou situaci řešit.


Děkuji moc. ALena
Název: Re:Dohoda o provedení práce vs zaměstnanci
Přispěvatel: FABIAN & PARTNERS 04. 11. 2013, 12:12:17
Dobrý den,
společnost s ručením omezeným nemusí mít žádné zaměstnance. Za to, že nikoho nezaměstnáváte na hlavní pracovní poměr, Vám nehrozí žádná sankce. Pokud máte pracovníky na sezonní práce a řešíte to přes dohody o provedení práce, je nutné si dát pozor na počet hodin a výši úplaty.

U dohod o provedení práce nesmí být překročen limit 300 hodin práce za 1 rok. Pokud budete mít s jedním zaměstnancem uzavřeno více dohod, hodiny ze všech dohod se sčítají. Pokud byste se nevešli do 300 hodin, řeší se to tak, že zvýšíte úplatu za 1 hodinu a hodiny rozepíšete tak, aby Vám to vyšlo.

Z pohledu zdanění a placení zdravotního a sociálního pojištění je to následovně:
Ohledně placení daní je důležité, zda u Vás zaměstnanec podepíše prohlášení k dani (růžový formulář). Prohlášení k dani může být podepsáno jen u jednoho zaměstnavatele. V případě, že má zaměstnanec podepsané prohlášení a jeho odměna je ve výši do 5 000,-Kč, bude se odvádět pouze zálohová daň. V případě nepodepsaného prohlášení k dani, se odměna do 5 000,-Kč zdaní 15% srážkovou daní. Podepsaným daňovým prohlášením si může zaměstnanec uplatnit slevy na dani, případně daňové zvýhodnění.

Do částky 10 000,-Kč včetně se neodvádí žádné zdravotní a sociální pojištění. Nemusíte se tedy ani nikam registrovat. Při překročení této částky máte povinnost přihlásit zaměstnance na Českou správu sociálního zabezpečení a příslušnou zdravotní pojišťovnu. Daň se pak počítá ze superhrubé mzdy, tedy ze mzdy zvýšené o tyto povinné dávky. Zaměstnavatel je povinen vést evidenční list důchodového pojištění. Zaměstnanec bude účasten důchodového pojištění v těch měsících, kdy mu bude zúčtována částka převýší 10 000 korun. Při skončení dohody o provedení práce pak bude zaměstnavatel povinen vystavit i potvrzení o zaměstnání, tzv. zápočtový list (pouze pro případ odměny vyšší než 10000,-Kč).

Doporučujeme tedy vyplácet zaměstnancům odměnu nepřevyšující 10 000,-Kč měsíčně, aby Vám nevznikla povinnost se registrovat k sociálnímu a zdravotnímu pojištění