Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Daně a účetnictví => Téma založeno: Petra 26. 08. 2010, 11:46:30

Název: Výpočet výše zdravotního pojištění
Přispěvatel: Petra 26. 08. 2010, 11:46:30
Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o radu. Jsem mamina  na rodičovském příspěvku a zároveň zaměstaná na zkrácený úvazek a přesáhnu 56tisíc. K tomu zvažuji vedlejší činnost na živnosťák. Můj  předpokládaný vyměřovací základ pro výpočet zdravotního p. je nižší než minimální vym.základ( 1601Kč), takže jej platit měsíčně prostě  asi musím. Chápu to správně? Můj předpokládaný roční příjem ale bude cca 6.000Kč, tj. s celkovou platbou pojistného budu  hodně v minusu. Předpokládám, že mi na konci  roku nějaké zálohy na pojištění vrátí. A můj dotaz: Dá se teď již spočítat kolik vlastně budu z toho předpokl. zisku 6.000 platit zdravotní pojištění ? A bylo by  nějak zohledněno, že jsem ještě na rodičovském příspěvku?
Děkuji Vám za odpověď
Název: Re: Výpočet výše zdravotního pojištění
Přispěvatel: Dagmar Kučerová 26. 08. 2010, 12:40:46
Dobrý den,

výše výdělku v zaměstnání při pobírání rodičovského příspěvku není nijak omezena. Vámi uváděná částka cca 56 tisíc se týká platby sociálního pojištění při výdělku z podnikání jako OSVČ vedlejší. Pokud tuto částku výdělku z podnikání nepřekročíte, nemusíte po dobu pobírání rodičovského příspěvku platit sociální pojištění.

Výše zdravotního pojistného se bude počítat z příjmů po odpočtu nákladů. Jejich výši samozřejmě neznám. Obecně se počítá dle vzorce: 0,135 * 0,5 * (příjmy – výdaje).

Pobírání rodičovského příspěvku je zohledněno možností být OSVČ vedlejší bez povinnosti platby záloh. A to minimálně v prvním roce podnikání.

Dagmar Kučerová