Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Právo a zákony => Téma založeno: Roman Štěrba 20. 08. 2017, 17:12:08

Název: Tvorba webových stránek - Bez vlastní živnosti
Přispěvatel: Roman Štěrba 20. 08. 2017, 17:12:08
Zdravím,potřeboval bych poradit jestli můžu pracovat pod IČ někoho z rodiny a nemuset si dělat vlastní živnost.Je mi 16 let a chtěl bych nabízet hlavně výrobu webových stránek a grafiku. Sám si ale živnostenský list dělat nechci. Pokud by ale například někdo z rodiny (třeba babička) potřebnou živnost měl, mohl bych pracovat jakoby pod ním (prostě jako zaměstnanec)? Tedy pod jeho IČ?Díky za všechny reakce a rady
Název: Re:Tvorba webových stránek - Bez vlastní živnosti
Přispěvatel: Lada 21. 08. 2017, 09:17:18
Na cizí IČO se podnikat nesmí, to by bylo nepovolené podnikání a vykoledoval by sis tím návštěvu policie a tučnou pokutu.

Jediný způsob je, aby ten příbuzný, který má živnostenský list na tu činnost, tě zaměstnal (na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti nebo na pracovní smlouvu). Podnikal by on nebo ona, ty bys byl jenom zaměstnanec. Všechno by bylo napsané na majitele toho IČO - faktury, smlouvy, bankovní účty, registrace na různých serverech. Např. na tom webu Tvorba by musel být zaregistrován ten tvůj příbuzný (babička), nesmíš se tam zaregistrovat ty pod svým jménem a přitom uvést IČO někoho jiného.