Poradna Podnikatel.cz

BYZNYS FÓRUM => Daně a účetnictví => Téma založeno: Šárka Jakoubková 13. 03. 2014, 17:35:34

Název: Povinnost zaměstnavatele provést roční zúčtování
Přispěvatel: Šárka Jakoubková 13. 03. 2014, 17:35:34
 Dobrý den, má zaměstnavatel povinnost zaměstnanci udělat roční zúčtování daně za r.2013? Jsem zaměstnanec, příjem mám pouze jeden a to plat od zaměstnavatele. Pracuji na zkrácený úvazek (3/5) to by ale nemělo hrát roli, mám 3 nezletilé děti. Do prohlášení poplatníka z příjmu fyzických osob… jsem do odst. 3 a) vyplnila údaje o dětech a sdělila ústně mzdové účetní, že žádám o daň. zvýhodnění na děti s tím, že čestné prohlášení manžela (OSVČV), že si neuplatňuje na r.2013 daň. zvýhodění na děti doložím. Toto jsem doložila 30.1.2014, tedy ve lhůtě do 15.2.2014. Přesto mi mzdová účetní odpočty na děti neprováděla a nyní mi odmítá udělat roční zúčtování daně s odůvodněním, že se obává, že by mi to špatně spočítala, když se dostanu do tzv. „bonusu“ a také, že na to nemá kolonku v programu a musela by vše předělávat. Má právo mi zaměstnavatel z těchto důvodů odmítnout roční zúčtování udělat a odkázat mne na to, abych si sama podala Přiznání DPFO? /tedy za předpokladu, že má povinnost roční zúčt. provést/. Ještě dotaz k části II. Prohlášení poplatníka daně: „Změny, k nimž během zdaň. období došlo, níže uvádím:“  Tuto kolonku jsem nevyplnila, neboť změna nenastala v průběhu zd. období, ale týká se celého nového zd. období – tedy r.2013. Předem moc děkuji.
 
Název: Re:Má zaměstnavatel povinnost provést roční zúčtování?
Přispěvatel: Pavel Říha (Rop) 13. 03. 2014, 17:56:20
Co na to říct. Když se paní účetní bojí, že by to špatně spočítala, tak bych po ní radši přepočítal všechny mzdy. A že na to nemá kolonku v programu, tak ať to vyplní ručně.

Jinak samozřejmě tu povinnost má. Na její jednání bych si stěžoval na finančním úřadu. Nechte si od ní okopírovat prohlášení k dani a vemte všechny výplatní pásky. Jenom to bude bolet víc firmu, než účetní.

Jenom tradičně s blbcem se blbě hádá.

Takže si asi nakonec budete muset přiznání udělat sama. Ať vám baba vyjede alespoň Potvrzení a daňový poradce vám to udělá tak za 300 Kč. Pak bych to vymáhal po té paní. Asi by se divila.
Název: Re:Povinnost zaměstnavatele provést roční zúčtování
Přispěvatel: Václav Říha 14. 03. 2014, 12:17:42
Blbou babkou bych vůbec nediskutoval. Je to problém zaměstnavatele a je to jeho neplnění povinností vůči zaměstnancům. Informujte zaměstnavatele o svém požadavku a ať si přečte §38ch a pár dalších zákona o dani z příjmu.
Název: Re:Povinnost zaměstnavatele provést roční zúčtování
Přispěvatel: Oldřich 26. 02. 2018, 17:23:32
Mzdová účetní nemá povinnost vypracovat pro Vás roční zúčtování.