Poradna Podnikatel.cz

ODBORNÉ PORADNY [dotazy zodpovězené odborníky] => Právní poradna => Téma založeno: Lucka 25. 07. 2014, 10:15:14

Název: Změna příjmení majitele s.r.o. po sňatku
Přispěvatel: Lucka 25. 07. 2014, 10:15:14
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak postupovat při změně příjmení v OR. Jako živnostníkovi se mi příjmení automaticky změnilo. Jak postupovat, aby se změna promítla i na s.r.o.? Opravdu je potřeba dát formulář s kopií oddacího listu na soud spolu s poplatkem 2000 Kč?
Děkuji
Název: Re:Změna příjmení majitele s.r.o. po sňatku
Přispěvatel: FABIAN & PARTNERS 04. 08. 2014, 10:52:23
 V návaznosti na zákon o základních registrech (zákon č. 111/2009 Sb.) platí, že dojde-li ke změně údajů ve veřejném registru, která byla vyvolána změnou referenčních údajů v základním registru, bude takový zápis proveden bez řízení.
Mezi základní registry patří také registr obyvatel, který je hlavním zdrojem údajů o fyzických osobách. Referenčními údaji vedenými v registru obyvatel jsou mimo jiné také jméno a příjmení fyzické osoby. Každá změna referenčního údaje se promítne ve všech ostatních agendách veřejné správy, data vedená formou referenčních údajů již tedy občan nemusí opakovaně dokládat.
V souladu s § 95 odst. 1 Zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, se změna údajů ve veřejném rejstříku (např. obchodní rejstřík) vyvolaná změnou referenčních údajů v základním registru (např. registr obyvatel) zapíše i bez řízení.
V důsledku propojení základních registrů s ostatními agendami veřejné správy se tedy údaj o příjmení v obchodním rejstříku automaticky aktualizuje dle údaje vedeného v základním registru, a tedy není nutné podávat rejstříkovému soudu návrh na změnu údajů zapsaných v obchodním rejstříku.