Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Staré odborné poradny => Téma založeno: Alena Žďárská 05. 12. 2017, 15:51:37

Název: DPH při poskytnutí služby do země mimo EU
Přispěvatel: Alena Žďárská 05. 12. 2017, 15:51:37
Dobrý den, mám dotaz ohledně fakturace do země mimo EU.
Jsme česká firma, plátci DPH a chceme poskytovat konektivitu k internetu do země mimo EU. Fakturovat budeme zahraniční firmě. Bude fakturace s DPH nebo bez DPH? A bude částka vstupovat do přiznání k DPH a na jaký řádek. Již jsem k tomu hodně přečetla a jsou na různé názory. Děkuji za odpověď. Žďárská
Název: Re:DPH při poskytnutí služby do země mimo EU
Přispěvatel: Jan Molín 06. 12. 2017, 12:17:59
Dobrý den paní Žďárská,

pokud jde o uvedenou službu, při jejím poskytování osobě povinné k dani (podnikatelskému subjektu) bude místo plnění určeno dle základního pravidla, tj. dle § 9 odst. 1 zákona o DPH. To znamená, že jde o službu s místem plnění v země sídla odběratele. Z hlediska uplatňování DPH v tuzemsku se nejedná o předmět české DPH. Budete vystavovat faktury bez DPH, ale rovněž budete uvádět dané plnění do ř. 26 daňového přiznání.

Jiná (ovšem výjimečná) situace by nastala, pokud by Váš odběratel byl zároveň registrován jako plátce DPH v tuzemsku (u českého FÚ) a ZÁROVEŇ ke skutečnému užití nebo spotřebě služby by docházelo taktéž v tuzemsku. Potom by šlo a tuzemské zdanitelné plnění, fakturovali byste včetně DPH a plnění by se uvádělo do ř. 1 DP.

V praxi se též může stát, že zahraniční subjekt má v tuzemsku provozovnu ve smyslu § 4 odst. 1 písm. j) zákona o DPH. Pak musíme rozlišovat, zda je plnění poskytováno provozovně (tuzemské plnění s DPH) nebo "základně" sídlící v zahraničí (fakturace bez DPH, místo plnění je v zahraničí). 

Nakonec poznámka k poskytování "elektronicky poskytovaných služeb" osobám nepovinným k dani. Dle informace GFŘ uvedené zde: http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/ms-mezinarodni-spoluprace-a-dph/MOSS_informace-pro-verejnost.pdf NEPATŘÍ "přístup na internet" mezi el. poskytované služby ve smyslu § 10i zákona o DPH.

S pozdravem

Jan Molín