Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Daně a účetnictví => Téma založeno: Hana Šalášková 02. 04. 2015, 13:59:39

Název: Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Hana Šalášková 02. 04. 2015, 13:59:39
Dobrý den,

prosím o radu. Tuto operaci budu dělat poprvé. Firma se ZJ 200tis. odkupuje ji bratr(jednatel nové spol.) za symbolickou cenu 20tis.(hot.). Prosím o správný postup účtování. Kam s těmi 180tis.? Předem děkuji za pomoc. Hanka
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Pavel Říha (Rop) 02. 04. 2015, 15:47:23
A kde účtujete?
a) ve firmě?
b) u prodávajcího podílu?
c) u kupujícího podílu?
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Petr Šinagl - AAC&S 02. 04. 2015, 19:21:46
obvykle to bývá d) - všechny tři dohromady v jednom účetnictví  :-[
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Hana Šalášková 02. 04. 2015, 20:04:13
Učtuji u kupujícího - tedy nového majitele. Ale zároveň jsem spravovala i toto s.r.o. u prodávajícího.
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Pavel Říha (Rop) 02. 04. 2015, 20:28:54
To je mi odpověď.

Tak to zkusíme jinak.

Karel má společnost ALFA, s. r. o.

Podíl ve firmě ALFA, s. r. o. prodal Davidovi.

Čí účetnictví vedete? Karlovo, Davidovo nebo společnosti ALFA, s. r. o.?
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Hana Šalášková 02. 04. 2015, 21:31:33
 :D ještě, že tu nejde vidět, jak se červenám...

všem třem
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Pavel Říha (Rop) 02. 04. 2015, 22:13:46
A prodávající a kupující jsou:
a) fyzické osoby - podíl není v obchodním majetku
b) podnikající fyzické osoby - podíl je v obchodním majetku - vedoucí účetnictví
c) podnikající fyzické osoby - podíl je v obchodním majetku - vedoucí daňovou evidenci
d) podnikající fyzické osoby - podíl je v obchodním majetku - mající evidenci příjmů a výdaje uplatňující paušálem
c) právnické osoby

Jak dlouho prodávající vlastnil ten podíl?
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Hana Šalášková 02. 04. 2015, 22:34:25
Oba jsou FO (zasahuje zde do toho i když je prodávající společníkem jiného s.r.o.?)

Prodávající jej vlastnil od založení tj. 23.4.2012

Smlouva o úplatném převodu je datována 8.4.2014

(Omlouvám se za úplně laický pohled na věc a děkuji za trpělivost..)
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Pavel Říha (Rop) 02. 04. 2015, 22:46:28
A prodal to bratr bratrovi?
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Hana Šalášková 02. 04. 2015, 23:01:26
ano
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Pavel Říha (Rop) 02. 04. 2015, 23:45:38
Tak já začnu od konce.

Kupující nebude dělat nic. Jenom poskytne peníze. Žádné daně.

Společnost ke dni kupní smlouvy nejpozději ke dni zápisu změny společníka do OR přeúčtuje 411xxx/411yyy - změní se analytický účet - viz ČÚS č. 018 bod 3.1.4. písm. d) - přeúčtuje se celá výše základního kapitálu

Prodávající: příjem zdaní dle § 10 a jako výdaj uvede pořizovací hodnotu (základní kapitál společnosti)
Ovšem pozor - nechá si udělat znalecký posudek na ocenění společnosti, aby mohl splnit podmínky v § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů.
Pokud cena ve znaleckém posudku bude vyšší než příjem, tak do příjmů dle § 10 napíše ocenění dle znaleckého posudku.
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Hana Šalášková 03. 04. 2015, 17:15:01
Děkuji moc za pomoc. Těch poskytnutých 20tis. za odkup společnosti jsou náklady jen kupujícího? Do nákladů společnosti je nebudu dávat?
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Pavel Říha (Rop) 04. 04. 2015, 00:06:22
To nejsou dokonce ani náklady kupujícího. To je pořizovací cena jeho majetku.

A jinak ... představte si následující situaci:
Petr naplní pokladničku 20 Kč.
Pak ji prodá svému bratru Pavlovi za 1 Kč

Změnilo se něco v obsahu pokladničky? Nezměnilo, tak není o čem účtovat.
Petr musí zdanit reálnou hodnotu pokladničky (protože § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů).
Pavel dostal za 1 Kč majetek v hodnotě 20 Kč ... ale zisk z toho zdaní až to bude prodávat (prodej podílu) nebo až pokladničku vysype (likvidace společnosti).
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Petr Šinagl - AAC&S 04. 04. 2015, 07:56:43
Inu, lidé jsou nesmírně vynalézaví ve způsobech, jak státu zaplatit co nejvícekrát daně z jednoho a téhož - zejména v případě, kdy by i při jen kráté poradě předem nemuseli platit daň žádnou  :-[

PS: obvykle se obsah pokladničky změní, protože ona "1 Kč" pochází z něj.
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Pavel Říha (Rop) 04. 04. 2015, 12:14:05
No tak to bude úvěr z pokladničky jejímu vlastníkovi ... ale základní kapitál se nezmění a žádný náklad to nebude.
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Petr Šinagl - AAC&S 04. 04. 2015, 19:09:44
Nikoli náklad, ale výnos ve výši obvyklého úroku - neb §200 ZOK.
Náklad (daňově neuznatelný) by vznikl až v případě předepsání sankcí za nesplnění povinností tímto § uložených.
 
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: M.M. 19. 11. 2015, 17:00:16
Dobrý den,

to je také docela nesmysl, pokud máte společnost kde je ZK: 200 000,- máte v pasivech 200 tis, musíte mít ( pokud to chcete nazývat účetnictvím ) v aktivech také 200 tisíc. například na bance / účtech majetku / pohledávkách.

máte rozvahu 221( nebo jiný majetek ) / 411

pokud to někdo kupuje - nový společník protože s.r.o. vlastní společníci, kupuje to vždy za hodnotu společnosti minimálně 200 ti., pokud zaplatí 20 tisíc navíc, může účtovat o zvýšení ZK:  221/419 o těch 20 tisíc vkladu nového společníka na víc.

Pokud a.s. kupuje obchodní podíl jiné a.s. účtujete nabytí OP u kupujícího, do majetku na 061.

 Nový vlastník se pouze zapíše v OR. a ten původní se vymaže.

S daněmi to také nemá nic společného, prosím Vás daníte HV - je li kladný, HV jsou co účetnictví stojí výnosy ( úč. třída 6 ) - náklady ( 5 )

 
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Petr Šinagl - AAC&S 22. 11. 2015, 16:33:43
pane M.M.,
opět vstupujete do diskuse s naprosto scestnou a zavádějící "odpovědí".

Když něco sám nevíte, tak prosím přestaňte nic netušící oběti mást svými doměnkami, nahrazujícími nedostatek vědomostí.
O neschopnosti pochopit souvislosti ani nemluvě.

Je mi velmi líto, že na Vás musím takto opět reagovat. >:(


Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: M.M. 23. 11. 2015, 07:48:46
Dobrý den, ,pane  : Poslal: Petr Šinagl - AAC&S
 reagovat nemusíte vůbec, jen se snažíte zakrývat jednu jedinou věc, a sice že vůbec neumíte účtovat a každému účetnímu a praxí a certifikací to musí být jasné na první pohled.

Ale dělejte, jak umíte.
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Petr Šinagl - AAC&S 23. 11. 2015, 11:20:22
tož pane M.M., zkusím Vaší další várku bludů vyvrátit kus po kuse:

to je také docela nesmysl, pokud máte společnost kde je ZK: 200 000,- máte v pasivech 200 tis, musíte mít ( pokud to chcete nazývat účetnictvím ) v aktivech také 200 tisíc. například na bance / účtech majetku / pohledávkách.

Ano, opravdu tvrdíte nesmysl - což takhle v případě ztráty běžného účetního období či dokonce v případě účtu neuhrazených ztrát minulých období, kdy kromě kladné částky ZK máte v pasivech záporné částky na těchto účtech?
(nápověda: pravidlo rovnosti součtu MD a součtu Dal opravdu neznamená, že aktiva celkem musí být větší nebo alespoň rovna největší položce pasiv a naopak)


pokud to někdo kupuje - nový společník protože s.r.o. vlastní společníci, kupuje to vždy za hodnotu společnosti minimálně 200 ti., pokud zaplatí 20 tisíc navíc, může účtovat o zvýšení ZK:  221/419 o těch 20 tisíc vkladu nového společníka na víc.

Další naprostý nesmysl - nákup a prodej čehokoli se většinou neděje za nějaký "účetní zústatek", nýbrž za smluvně sjednanou cenu, která s nějakými čísly v účetnictví předmětu obchodu (nejen) nemusí mít společného zhola nic.
Navíc při koupi obchodního podílu se jedná o vztah mezi jeho původním a novým vlastníkem, obchodní korporace v níž ten obchodní podíl je, se tohoto vztahu účastní jako objekt, nikoli jako subjekt - tedy i kdyby sjednaná cena sebevíce převyšovala účetní částku odpovídajícího vkladu společníka v účetnictví této korporace, tak z peněz "navíc" jí nepatří ani haléř, tedy tím nedojde k žádnému zvýšení jejího ZK a tedy se o ničem takovém ani nedá účtovat.


Pokud a.s. kupuje obchodní podíl jiné a.s. účtujete nabytí OP u kupujícího, do majetku na 061.

Dotaz je na převod obchodního podílu mezi dvěma fyzickými osobami - kupující nejen že nemá žádný účet 061, ale dokonce vůbec není účetní jednotkou.


Nový vlastník se pouze zapíše v OR. a ten původní se vymaže.

Což takhle obchodní korporací povinně vedený seznam společníků ?
Což takhle analytická evidence k účtu ZK obchodní korporace ?


S daněmi to také nemá nic společného, prosím Vás daníte HV - je li kladný, HV jsou co účetnictví stojí výnosy ( úč. třída 6 ) - náklady ( 5 )

S daněmi to má naopak společného zatraceně moc - u prodávajícího, u kupujícího a v některých případech i u předmětné obchodní korporace - to jen Vy o tom nic netušíte  :(


Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: M.M. 23. 11. 2015, 11:34:08
Dobrý den,
já na Vás už nemám sílu

máme li záporný kapitál-  máte na sebe vyhlásit insolvenci ( úpadek ) a to podle zákona, pane !

mále li účto OK pak P=A, nikdo vám neprodá firmu kde bude majetek za 100 mil za 1 milion, toto spíše řeší policie.  Pokud nevedete účto jako v Zimbabwe tak máte reálnou hodnotu společnosti tedy A ( majetek ) - ( zúčtované opravné položky ) - cizí zdroje ( úvěry ).

Daně jak bylo psáno 6- 5 je u oné společnosti, nikoliv u společníka FO , víte fyzická osoba žádné účtové třídy nemá.

To ale by jste ale pane musel umět účtovat.
Název: Re:Odkoupení 100% podílu
Přispěvatel: Petr Šinagl - AAC&S 23. 11. 2015, 11:49:36
máme li záporný kapitál-  máte na sebe vyhlásit insolvenci ( úpadek ) a to podle zákona, pane !

Řeč byla o součtu aktiv menším než ZK, nikoli o "záporném kapitálu" - neboli opět účelový podsun metodou "o voze a o koze"


mále li účto OK pak P=A, nikdo vám neprodá firmu kde bude majetek za 100 mil za 1 milion, toto spíše řeší policie.

Do toho, za kolik si mezi sebou jiní lidé/firmy prodávají majetek, Vám nic není. Je to čistě jejich věc.
Mmch, je-li součástí aktiv kupříkladu za účetní cenu neprodejný majetek/pohledávky, pak za "účetní hodnotu" firmu nikdo soudný nekoupí.


Pokud nevedete účto jako v Zimbabwe tak máte reálnou hodnotu společnosti tedy A ( majetek ) - ( zúčtované opravné položky ) - cizí zdroje ( úvěry ).

Asi Vás to překvapí, ale firmy se neprodávají podle "účetního součtu aktiv/pasiv", nýbrž podle budoucího předpokládaného výnosu - s vyjímkou koupě za účelem likvidace firmy a rozprodeje položek majetku (ale i tam se cena stanoví na základě očekávaných třžeb za rozprodaný majetek, nikoli součtu jeho historických zůstatkových cen nasčítaných v účetnictví).


Daně jak bylo psáno 6- 5 je u oné společnosti, nikoliv u společníka FO , víte fyzická osoba žádné účtové třídy nemá.

Patrně jste nepostřehl, že vlákno bylo nikoli jen o společnosti, ale i o důsledcích pro prodávajícího i kupujícího.