Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Právo a zákony => Téma založeno: Jelinek 29. 06. 2017, 15:20:07

Název: Odstoupeni od smlouvy OSVC - dodavatel, s.r.o. - odberatel
Přispěvatel: Jelinek 29. 06. 2017, 15:20:07
Dobry den,
provadim softwarove prace, jsem OSVC, pracuji pro s.r.o., nebyla mi zaplacena ani jedna faktura za dobu spoluprace, prvni faktura je vice jak 3 tydny po splatnosti. Chci proto podat "odstoupeni od smlouvy" prave na zaklade hrubeho poruseni - nezaplaceni faktur. A to ihned ze dne na den, nemohu najit presny vzor tohoto odstoupeni, nebo jake cislo zakona na to vyuzit, prosim Vas o radu


Pripadne objasneni, zda staci uvest identifikacni udaje obou stran a pod to napsat "Z duvodu nezaplaceni faktur odstupuji od smlouvy cislo.... " A samozrejme nechat dorucit pisemne postou, tak abych mel dukaz o predani? Samozrejme aby to bylo vse v souladu se zakonem a nemohla me druha strana jeste delat nejake problemy.


Dekuji za informace
Název: Re:Odstoupeni od smlouvy OSVC - dodavatel, s.r.o. - odberatel
Přispěvatel: M.M. 29. 06. 2017, 15:31:04
Dobrý den,

obávám se že to nenajdete v zákoně ( NOZ ) platební podmínky si sjednáváte smlouvou, pokud vám neplatí, vznikají vám pohledávky z titulu smlouvy a můžete to vymáhat, je li toto ale důvodem pro jednostranné vypovězení ( či odstoupení ) od smlouvy, by měla řešit právě ona smlouva. Samozřejmě právně postavené smlouvy v B2B  na to pamatují téměř vždy, ale pamatuje na to i smlouva vaše ??  nevím, já jí nečetl .

pokud neřeší, je tam problém.
Název: Re:Odstoupeni od smlouvy OSVC - dodavatel, s.r.o. - odberatel
Přispěvatel: M.M. 29. 06. 2017, 15:58:45
Jediné co vám poradím, protože chápu že nejste v příliš komfortní situaci, za předpokladu že to nemáte ošetřeno smlouvou, je využití ust. NOZ §558 ( 2 )

(2) V právním styku podnikatelů se přihlíží k obchodním zvyklostem zachovávaným obecně, anebo v daném odvětví, ledaže to vyloučí ujednání stran nebo zákon. Není-li jiné ujednání, platí, že obchodní zvyklost má přednost před ustanovením zákona, jež nemá donucující účinky, jinak se může podnikatel zvyklosti dovolat, prokáže-li, že druhá strana určitou zvyklost musela znát a s postupem podle ní byla srozuměna.

Prostě ještě je u nás zvykem za odvedenou práci platit. Taktéž je zvykem psát do smluv v B2B že neplacení zavdává důvod k ukončení, můžete toho využít, podle uvážení. Pozor i toto ustanovení §558 lze v B2B vyloučit ve smlouvě ( ale moc lidí to neví, a divil bych se takovému vylučujícímu zasmluvnění )


ať se daří
Název: Re:Odstoupeni od smlouvy OSVC - dodavatel, s.r.o. - odberatel
Přispěvatel: Jelinek 29. 06. 2017, 16:47:24
Diky moc za informace a Vas cas