Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Zaměstnanci a HR => Téma založeno: Adam Dufek 22. 08. 2017, 08:24:04

Název: Srážka ze mzdy běžného výživného a exekuce
Přispěvatel: Adam Dufek 22. 08. 2017, 08:24:04
Dobrý den,
mám dotaz ohledně srážky běžného výživného ze mzdy a přednostní exekuci. Mám čístý měsíční příjem 25.000,-Kč. Mám vyživovací povinnosti vůči svým 3 nezletilým dětem ve výši 13.800,-Kč.
Od soudu (nikoliv od exekutora) mám vyměřené výživné v celkové výši 13.800,-Kč. Tuto částku nechci snižovat a chci ji platit v plné výši. Na moji mzdu přišla přednostní exekuce. Exekutor tvrdí, že běžné výživné stanovené soudem není přednostní srážka, ale pouze dohoda mezi mnou a zaměstnavatelem a tudíž je zaměstnavatel povinen hradit nejdříve exekuci. Tím pádem ovšem ztrácím schopnost hradit běžné výživné. Nehledě na další okolnosti, že srážkou exekuce se vystavuji trestnímu stíhání neplacení výživného a dalším exekucím na výživné.
Můj dotaz tedy zní. Jak by měl zaměstnavatel postupovat při provádění srážek? Čistý měsíční příjem mám 25.000,- Kč. Od zaměstnance má zaměstnavatel soudní rozhodnutí o výši výživného. Od exekutora platební rozhodnutí o přednostní pohledávce.
Dle mého názoru by měla být zaměstnanci vyplacena nezabavitelná částka 13.848,-Kč. Následně bez ohledu na pořadí exekucí běžné výživné (ve výši 11.152,- a zbytek  2.648,- <13800 - 11.152> se započítá do dluhu) a až následně další přednostní a nepřednostní pohledávky.

Děkuji za odpověď
Název: Re:Srážka ze mzdy běžného výživného a exekuce
Přispěvatel: Lada 22. 08. 2017, 09:14:57
U výživného jsou 2 varianty - buďto ho platíte sám, nebo soud nařídí výkon rozhodnutí na srážky ze mzdy (když to výživné neplatíte).

Pokud v tom prvním případě vám výživné strhává ze mzdy zaměstnavatel, tak to dělá pouze z dobré vůle na Vaši žádost, není jeho povinnost vám to výživné srážet. Správně by vám to srážet neměl, měl by vám posílat na účet celou mzdu a vy byste pak to výživné měl posílat svým dětem.

Ve druhém případě (výkon rozhodnutí) je to vlastně exekuce (akorát ji nenařizuje exekutor, ale soud). Může být nejen zpětně na výživné, které jste v minulosti nezaplatil, ale i do budoucna (na běžné výživné, co platíte každý měsíc). Pak se to chová jako pohledávka, která má přednost před ostatními přednostními pohledávkami, tak jak jste to popsal (tj. nejdřív se sráží výživné a teprve pak přednostní exekuce).

Podle toho, co píšete, je vaše výživné ten první případ, takže exekutor má bohužel pravdu.