Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Právo a zákony => Téma založeno: niki 23. 05. 2017, 21:59:55

Název: Je sociální pojištění povinné?
Přispěvatel: niki 23. 05. 2017, 21:59:55
Dobrý den, asi jsem opravdu blbá, ale tři roky jsem byla OSVČ bez výdělku. Zkráceně  jsem si myslela, že zvládnu podnikat, ale trvalo mi tři roky, než jsem zjistila, že se mi dluhy z prvního ani druhého roku prostě nevrátí. Kolem mi každý říkal "to trvá rok až dva, než začneš vydělávat". Nechtěla-nemohla jsem do zaměstnání kvůli dítěti, když nemáme babičky- nikde nevyšli vstříc s pracovní dobou. každopádně k dotazu - platila jsem si VZP a sociální ne, jelikož mi všichni říkali, že to není povinné. Teď už jsem rok zaměstnaná, splácím stále dluhy z podnikání a švára narazil na sociální pojištění, které jsem neplatila a teď nevím co s tím. Mám se zpětně nahlásit a chtít zjistit dluh, pokud tam je nebo to nebylo povinné, když jsem neměla výdělek, daňové přiznání nula. Je mi divné, že mi nic dodnes nepřišlo, třeba z VZP se ozvali.  Děkuji Niki
Název: Re:Je sociální pojištění povinné?
Přispěvatel: Tamara 24. 05. 2017, 06:55:24
Sociální pojištění - spíše důchodové a nemocenské - se nemusí platit, pokud nemáte z nějakého důvodu povinnost zaplatit, ovšem tato doba se V8m nazapočítá do doby potřebné pro nárok na starobní a případně invalidní důchod. Já bych se na Vašem místě stavila na OSSZ a domluvila se, jestli se ty roky dají doplatit. Není to dluh na pojistném, ale zaplatila byste si dobrovolné důchodové pojištění (nevím jestli je to správný výraz).
Název: Re:Je sociální pojištění povinné?
Přispěvatel: Lada 24. 05. 2017, 08:51:37
Sociální pojištění jsou 2 různá pojištění - důchodové a nemocenské. Pro OSVČ nemocenské není povinné, důchodové je povinné. Máme ve firmě dva zaměstnance, bývalé OSVČ,  kteří oba mají exekuce na dluhy na sociálním (důchodovém) pojištění - těžko by je měli, kdyby to pojištění nebylo povinné...  Ale je možné, že OSVČ z nějakého důvodu nevznikne povinnost to pojistné platit, například protože měl v daném roce příliš nízký příjem. To si ale nemůže OSVČ rozhodnout sám, musí na sociálku podat za příslušný rok Přehled OSVČ a v něm to bude vyčísleno.

Jinak jak píše paní Tamara, to období, po které jste neplatila důchodové pojištění, se vám nezapočítává jako odpracovaná doba pro nárok na důchod. Takže se může stát, že až budete jednou mít důchodový věk a zažádáte si o důchod, řeknou vám, že ještě nemáte odpracovaný dostatečný počet let a musíte ještě 3 roky pracovat, aby vám vzniknul nárok na důchod. Pokud si ale pojištění za ty chybějící roky doplatíte, respektive uhradíte dluh na pojistném (pokud nějaký máte), bude se ta doba brát jako odpracovaná.
Název: Re:Je sociální pojištění povinné?
Přispěvatel: Lada 24. 05. 2017, 09:05:46
Ještě podotýkám, že sociální pojištění pro některé lidi opravdu není povinné - například pokud jste tzv. OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů). To může být třeba člověk, který je nezaměstnaný, ale není nahlášen na úřadu práce, žena v domácnosti, která není na mateřské/rodičovské dovolené aj.