Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Pro začínající podnikatele => Téma založeno: bozena 21. 01. 2011, 20:28:10

Název: Dodavatelský úvěr
Přispěvatel: bozena 21. 01. 2011, 20:28:10
Dobrý den,

prosím o radu - poskytli byste dodavatelský úvěr živnostníkovi, který má trvalé bydliště hlášené na městské úřadu?
Zkušenosti s tímto odběratelem zatím nemáme, ani reference.
Nevidím v registraci pobytu na MěÚ něco špatného, ale pokud dlužník by byl nekontaktní, obtížně by se nám z něj tahaly peníze.

Analogická je i situace u našeho dlouhodobého klienta - s.r.o., jehož jednatel a jediný společník si nedávno také změnil bydliště na městský úřad. Známe ho 2 roky, společnost vždy platila včas. Společnost nemá žádné zaměstnance, jednatel je jediným pracovníkem. Zatím platí, ale změna bydliště nás vystrašila.

Co myslíte?
Název: Re: Dodavatelský úvěr
Přispěvatel: jezevec 21. 01. 2011, 23:07:34
na obecní úřad se v nejhorším případě doručuje vyhláškou úplně stejně, jako na místo trvalého bydliště kde adresát nepřijímá poštu. trvalé bydliště nasvědčuje sice snaze se poněkud skrýt, nemusí to být ovšem namířeno proti vám, znám celou řadu solidních podnikatelů kteří prostě nechtějí mít trvalé bydliště doma.
pokud máte pochybnosti o ochotě odběratele platit, použijte směnku nebo rozhodčí doložku.  s trvalým bydlištěm to nemá nic společného.
Název: Re: Dodavatelský úvěr
Přispěvatel: bozena 22. 01. 2011, 16:10:23
Pokud ale dlužník nic nemá, pak je nám směnka k ničemu :(
Navíc, nám jde o pravidelné odběry v tisícikorunách,klasicky na fakturu, to ani nemá smysl uzavírat písemnou smlouvu či někam posílat směnku (je s tím víc práce-ztraceného času, než máme marži).
Nakonec jsme se rozhodli, že budeme vyžadovat platbu předem, i když to vypadá hloupě a možná i o klienta přijdeme - urazí se a půjde jinam. Přeci jen je to rizikové a pokud podnikatel přepsal bydliště na městský úřad, lze tušit problémy...Každopádně se ten člověk asi bojí exekutorů.
Název: Re: Dodavatelský úvěr
Přispěvatel: jezevec 22. 01. 2011, 22:56:20
nejdřív jste vyslovil hypotézu, že kdyby dlužník s bydlištěm na adrese obecního úřadu byl nekontaktní, špatně by se z něj tahaly peníze. vysvětlil jsem vám, že na domácí adrese může být dlužník nekontaktní úplně stejně, jako na adrese obecního úřadu, a na obou místech stejně se nedoručitelná pošta nakonec doručí veřejnou vyhláškou.
následně namítáte, že když dlužník nic nemá, není vám směnka k ničemu. to je sice pravda, ale ani to nemá žádou souvislost s trvalým bydlištěm. podnikatel bydlící na adrese obecního úřadu může mít pro svoje rozhodnutí celou řadu jiných důvodů, než "obávat se exekutorů". podnikatel může mít plat jednatele, movitý i nemovitý majetek, obchodní podíl ve firmě, a další exekuovatelné komodity - bez ohledu na to, kde bydlí.