Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Staré odborné poradny => Téma založeno: Martin 27. 10. 2017, 13:15:47

Název: Jedinečnost na trhu
Přispěvatel: Martin 27. 10. 2017, 13:15:47
Dobrý den

Mám nápad na zlepšovák. Jedná se o výrobek který v zahraničí existuje v Čr a okolních zemích se nepoužívá. Chtěl bych ho v ČR začít prodávat. Jde o zboží v řadech 10 korun. Jde v tomto případě nějakým způsobem ošetřit jedinečnost na trhu ?

Děkuji M.Š.
Název: Re:Jedinečnost na trhu
Přispěvatel: petr.cizek2 16. 11. 2017, 12:15:05
Dobrý den,

předpokládám, že se jedná o výrobek vyrobený zahraničním výrobcem, který byste do ČR dovážel a zde ho prodával. V takovém případě je nezbytné ošetřit vaše vztahy přímo s výrobcem zboží, a to buď koupí těchto výrobků a jejich následným přeprodejem v ČR nebo formou tzv. obchodního zastoupení, při kterém byste výrobky prodával vlastním jménem na účet výrobce a vám by vznikl vůči výrobci nárok na sjednanou provizi. Existují případně i další formy spolupráce (společný podnik apod.), které závisí na rozsahu vaší dohody s výrobcem výrobku.

Ošetření jedinečnosti (nekopírovatelnosti) lze řešit zřízením některé z forem ochrany průmyslového vlastnictví u Úřadu průmyslového vlastnictví, např. formou tzv. užitného nebo průmyslového vzoru nebo formou ochranné známky výrobce výrobku. Tuto ochranu lze sjednat i jako přeshraniční, pokud by tedy již výrobce měl zaregistrovanou ochranu ve svém domovském státě, lze ji rozšířit i na území ČR. Obecně je podmínkou poskytnutí takové ochrany jedinečnost výrobku ve vztahu k jiným na trhu nabízeným výrobkům, tj. určitá unikátnost technického řešení nebo jeho zpracování, jedinečnost obchodního názvu apod. Je vhodné také zvážit ekonomický aspekt takové ochrany, neboť registrace průmyslových práv může dosáhnout nákladů až několika desítek tisíc Kč, které zřejmě nemusí být zcela vykompenzovány potenciálními výnosy z prodeje výrobku.

S pozdravem


Petr Čížek
www.ZalozFirmu.cz (http://www.zalozfirmu.cz/?aid=0000108182)