Poradna Podnikatel.cz

ARCHIVNÍ FÓRUM => Zaměstnanci a HR => Téma založeno: dana 20. 07. 2017, 08:53:35

Název: Nepřiznaný osobní bankrot u DPP
Přispěvatel: dana 20. 07. 2017, 08:53:35
Máme pracovníka na Dohodu o provedení práce který ve Smlouvě podepsal i prohlášení, že proti němu není vedeno insolvenční řízení a  nemá exekuce. Při nahlédnutí do insolvenčního rejstříku  FO
jsem ale zjistila, že má osobní bankrot, který nabyl právní moci.  Odměna tohoto pána nebude překračovat 10000Kč- takže nepodléhá sociálnímu  ani zdravotnímu pojištění  a nebudeme tedy pána ani dodatečně k SZP přihlašovat.  PORAĎTE,PROSÍM, CO S TÍM ??!
Název: Re:Nepřiznaný osobní bankrot u DPP
Přispěvatel: Lada 20. 07. 2017, 09:53:58
Kontaktujte jeho insolvenčního správce. Myslím, že příjem z dohod také podléhá srážkám na oddlužení.
Název: Re:Nepřiznaný osobní bankrot u DPP
Přispěvatel: dana 20. 07. 2017, 15:14:17
Ano, vstupuje od 1.9.2015 po úpravě Občanského soudního řádu . To vím,  Jde mi o to zda musím i DPP  v insolvenčním rejstříku prověřovat a nestačilo by mi to jeho čestné prohlášení, podepsané na DPP.
Jsme malá firma v malém městě  a on je známý majitele firmy - napráskat ho insolvenčnímu správci ? To snad ani moc dobře nejde  .......
 
Název: Re:Nepřiznaný osobní bankrot u DPP
Přispěvatel: M.M. 20. 07. 2017, 15:26:48
Dobrý den,
postupujete snad podle zákonů ČR, jako mzdová účetní, pokud víte,  že exekuce má ( případně je to veřejně ověřitelný údaj ) , tak má platit, kamarád ne -kamarád.  Jistě že prověřujete, tak, jako zakládáte osobní mzdové složky, vždy něco prověřujete a zakládáte ( kopie RL, potvrzení z bank, exekuce, doklady o vzdělání, potvrzení studia, atd., atd.  ).  čestné prohlášení ať si pán schová doma, navíc pokud jej vystavuje vědomě lživě, může to být posouzeno i jako trestný čin podvodu.

Vůbec vám nepřísluší, o tom rozhodovat.
Název: Re:Nepřiznaný osobní bankrot u DPP
Přispěvatel: Eva 20. 07. 2017, 21:47:52
Ano, musíte to prověřovat v insolvenčním rejstříku, čestné prohlášení (navíc nepravdivé) nestačí. A když už jste zjistila, že tu insolvenci má, tak se tím musíte řídit.

Vy ho přece "nepráskate" insolvenčnímu správci, jenom dodržujete zákony. On sám si je dobře vědom toho, že je v insolvenci a že každý jeho zaměstnavatel to musí zohledňovat a srážet mu z příjmu příslušné srážky.

To je jako kdybyste se ptala, jestli když je to šéfův známý, musíte mu také srážet daň z příjmu jako jiným zaměstnancům nebo ne.