reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.


Odpověď

Jméno:
E-mail:
Předmět:
Ikona zprávy:

Ověření:
Kdo jinému ... kopá, sám do ní padá.:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


Shrnutí tématu

Poslal: Hana
« kdy: 17. 09. 2014, 10:50:40 »

Také to popisuje přímo Kooperativa ve svých pokynech pro zaměstnavatele.
Poslal: Pavel Říha (Rop)
« kdy: 17. 09. 2014, 10:10:10 »

Úplně na konci přílohy 2 vyhlášky č. 125/1993 Sb.
Minimální pojistné je 100 Kč za čtvrtletí ... u lidí co nemají vyměřovací základ pro SP (DPP do 10 000 Kč) se pojistné vypočítá jako 0 x sazba ... = 100 :-)
Poslal: Radka
« kdy: 17. 09. 2014, 09:09:04 »

Dobrý den paní Hančo,
chtěla bych Vás poprosit, ve kterém zákonu najdu to, o placení pojistného odpovědnosti 100,-- za pracovníka na dohodu. Nemohu to nikde najít. Děkuji Radka
Poslal: Hanča
« kdy: 20. 05. 2014, 13:52:17 »

  • Zákonné pojištění se vztahuje na úrazy a nemoci z povolání, které utrpí zaměstnanci, kteří jsou v pracovním poměru na základě pracovní smlouvy, nebo dohod o pracovní činnosti nebo dohod o provedení práce. Podmínky pracovněprávního vztahu a uzavírání dohod upravuje zákoník práce. Pokud zaměstnanec na DPP vstoupí do odvodu sociálního pojištění ( příjem nad 10 000,-), musí být prováděn výpočet zákonného pojištění shodně s postupem dle §12 odst. 2 vyhlášky č. 125/1993 Sb., v platném znění.V případě, že zaměstnavatel má zaměstnance pouze na DPP (nepřekročí VZ 10 000,- Kč) hradí minimální pojistné ve výši 100 Kč (neomezený počet DPP).
  • Sazbu určuje Vyhl. č. 125/1993 Sb.  Zaměstnavatel se musí u pojišťovny zaregistrovat.
     
Poslal: Magda
« kdy: 20. 05. 2014, 09:49:25 »

OSVČ v oboru elektrikář chce zaměstnat  o letních prázdninách na dva týdny brigádníka na dohodu o provedení práce, odměna by měla být do 10000 Kč. Musí se přihlašet u pojišťovny k zákonnému pojištění odpovědnosti? Pokud ano, kolik bude platit promile? Po ukončení dohody se odhlaší? Děkuji
Platby GoPay

reklama