reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Dobrý den,


řeším s živnostenským úřadem živnostenské oprávnění na vázanou činnost pro nově zakládanou společnost, ve které budu ručitelem. Praxi ve vázané živnosti vykonávám již spoustu let jako fyzická osoba podnikající, avšak nemůžeme se s živnostenským úřadem shodnout na způsobu doložení faktu, že činnost opravdu vykonávám.


Nejprve jsem doložila živnostenský list spolu s aktuálním výpisem ze živnostenského rejstříku a přijala vysvětlení, že tento list nedokládá že činnost vykonávám, ale že jsem pouze oprávněna jí vykonávat, takže to není doklad dostatečný pro ručení. Je prý třeba dostát § 7 odst. 4 živn. zákona, přičemž úředníci argumentují, že musím doložit, že činnost vykonávám po "souměřitelnou dobu výkonu odborných činností osobou samostatně výdělečně činnou" s hlavním pracovním poměrem zaměstnance.
[/size]
[/size]Úředník požadoval kopii daňového přiznání s razítkem finančního úřadu, kterou jsem však, jako majitelka datové schránky nemohla doložit, protože mám povinnost podávat přiznání dat. schránkou. Oslovila jsem tedy mě místně příslušný finanční úřad, který mi vystavil potvrzení, že jsem podala daňová přiznání na vázanou živnost a - a to je ten problém - také na jinou živnost, kterou vykonávám. K tomu mi vystavil opis posledního daňového přiznání, ve kterém však nejsou vyčísleny základy daně z jednotlivých živností, ale pouze celkový základ. Po předložení těchto dokumentů mi bylo řečeno, že to opět nestačí, že musím doložit jaký základ daně se týkal vázané živnosti, ve které chci společnosti ručit.
[/size]
[/size]Nyní se blížíme k pointě tohoto dotazu - živnostenský úřad chce doložit faktury za loňský rok v rozsahu, který odpovídá "souměřitelností" hlavnímu pracovnímu poměru. Následovala samozřejmě má otázka "Co je souměřitelnost a kde je v zákoně definována?" Úředník odpověděl, že by faktury měly vykazovat příjem 11-20 tisíc měsíčně. Žádný odkaz na legislativu jsem ale nedostala a tato částka byla evidentně v tu chvíli střelená od boku.
[/size]
[/size]Dále mne zarazila informace, že si faktury okopírují a založí je do spisu, aby měli důkaz, kdyby ho někdo chtěl vidět. Nelíbí se mi, že si nějaký úředník bude kopírovat moje faktury. Pokud ano, chápala bych, že na to má právo úřad finanční, ne však živnostenský. Sdělila jsem jim, že jsem ochotna jim dát faktury k nahlédnutí, ale nesouhlasím s pořizováním kopií, oni však trvají na nutnosti kopírování, protože to musí být schopni (někde někdy) dokázat.
[/size]
[/size]Dokážete mi poradit, na co živnostenský úřad má a nemá právo?
[/size]
[/size]Děkuji za případné odpovědi,
[/size]
[/size]Leona
2
Volné fórum / Re:Název webových stránek u fyzické osoby
« Poslední příspěvek od Hanča kdy Dnes v 14:35:43 »
Fyzická osoba je vlastně taky jako "firma", když si někdo otevře Vámi navržené stránky , tak se hned dozví že je to portál fyzické osoby podnikající v této činnosti. Myslím, že název vebové stránky nemusí korespondovat přesně s obchodním názvem.
Také přeji hezký den a málo starostí.
3
Volné fórum / Re:gdpr
« Poslední příspěvek od Hanča kdy Dnes v 14:31:21 »
Podívejte se na tady na podnikateli do poradny, myslím, že Vás se to týkat nebude, zmocněnce by měly mít jen instituce, které zpracovávají a sledují nějaké citlivější údaje o osobách. Na stránkách podnkatel.cz je záložka přímo GDPR, tak se ještě jukněte tam.
4
Volné fórum / gdpr
« Poslední příspěvek od zamestnavatelkaeva kdy Včera v 17:04:14 »
Mám tři zaměstnance ve vlastní firmě, provádím manikúru a pedikúru, já jako majitelka salonu též pracuji jako manikérka i pedikérka, všechny obsluhujeme klienty,všechny vedeme karty o vykonané službě klientovi a klienti se střídají u nás všech,tzn.neobsluhuje je stále stejná pracovnice,tudíž do karet klientů nahlížejí a pracují s nimi všechny tři zaměstnanci + já jako majitelka. Jak mám řešit poveřence pro ochranu osobních údajů, nebo není nutný pro moji firmu? Děkuji za odpověď
5
Volné fórum / Název webových stránek u fyzické osoby
« Poslední příspěvek od Tůma Petr kdy Včera v 09:14:27 »
Dobrý den,

vím, že podnikatel jako fyzická osoba má jako obchodní jméno své jméno a příjmení či maximálně za jménem dodatek ve smyslu např. označující činnost, ale zajímá mne, zda se zákon nějak staví i k názvu na internetu? Tím přesněji myslím, zda je možné nazvat webové stránky např. www.kaceni-stromu.cz či kanál na Youtube např. Sanace zdiva a tam vložit reklamní videa, a přitom podnikat jako fyzická osoba a ne jako firma?

Předem díky za odpověď a s přáním příjemného dne jsem

Tůma Petr
6
Volné fórum / Re:Přeprava osob
« Poslední příspěvek od Dejw kdy 21. 05. 2018, 18:54:49 »
Dobrý den,


děkuji Vám za Vaší odbornou radu, nevěděl bych si bez Vás pomoci... Bohužel, kdybych měl čas a možnost přes mou práci si zajít na živnostenský úřad, tak se určitě poradím tam a né tady... Takže ještě jednou co budu potřebovat pro založení živnosti a koncesi pro přepravu do 9 osob včetně řidiče do zahraničí v rámci EU a také vnitrozemské osobní dopravy tady v ČR.
7
Daně a účetnictví / OSVC - Nakup vozidla, DPH
« Poslední příspěvek od Jozef kdy 20. 05. 2018, 20:19:13 »
Dobry den,
som OSVC, uplatnujem vydaje pausalom a zatial som neplatca DPH.
Zamyslam kupit novy automobil, ktory bude financovany spotrebitelskym uverom a pri ktorom by som zlozil 20% akontaciu. Zaroven mi mozna zo zakona vznikne povinnost sa registrovat k platcovstvu DPH.


1) Mozem uplatnit odpocet DPH aj spatne, tzn kupim automobil a stanem sa platcom DPH napr po 2-3 mesiacoch? Pripadne uplatnovat odpocet DPH zo splatok uveru?
2) V pripade, ak by som sa stal platcom, mozem uplatnovat odpocty DPH na PHM, servis a udrzbu, ak by som aj vozidlo pouzival na sukromne ucely? Pomer pouzivania by bol mozno 50:50, neviem presne urcit.
3) Je nutnost viest knihu jazd?


Dakujem za odpovede
8
Volné fórum / Smlouva o provdeni sportovniho umeleckeho vykonu
« Poslední příspěvek od Jarmila Vranovska kdy 20. 05. 2018, 13:36:06 »
Dobrý den,
 chtěla bych vás požádat o radu, jaké jsou zákonné povinnosti, při dodržování Smlouvy o provedení sportovního uměleckého výkonu. Chtěla bych si otevřít živnost, ale tam je psáno "Obsahem činnosti dále není činnost organizací zřízených podle jiných právních předpisů vykonávaná v souladu s účelem, pro který byly zřízeny, činnost výkonných umělců ve smyslu provedení uměleckého výkonu ani drezúra zvířat"
Dekuji Jarmila Vranovska
9
Pro začínající podnikatele / Re:Jak založit franšízu
« Poslední příspěvek od FrantišekČerný kdy 18. 05. 2018, 07:39:48 »
Zprvu bych věnoval dostatek času zjištěním co vlastně od franšízingu očekáváte, co vám daná možnost může nabídnout a co hledáte a pak bych si prověřoval. Kontaktoval existující franšízy o které máte zájem a předložil jim své konkrétní plány, nebo jí sledoval jak tam ta práce probíhá a pak bych se spojil přímo s franšízorem. Nejdřív si všechno zjistěte sám, to vám vše ulehčí.
10
Volné fórum / Přeprodej zboží
« Poslední příspěvek od Lukáš kdy 17. 05. 2018, 12:25:16 »
Dobrý den,[/size]jsem OSVČ a plánuji přeprodávat zboží s ochrannou známkou (bižuterní komponenty) dovezené z USA, ovšem zakoupené u českého distributora (e-shopu).
Jaké právní náležitosti musím splnit při přeprodeji do jiných zemí EU a mimo EU? Je potřeba uzavřít s někým smlouvu? Předem díky za odpověď,


Lukáš
[/color]
Stran: [1] 2 3 ... 10
Platby GoPay

reklama