reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Honorované focení  (Přečteno 2538 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Zezule

  • Host
Honorované focení
« kdy: 03. 05. 2014, 13:24:20 »
Dobrý den,
jako začínající fotograf bych se chtěla zeptat, jak postupovat aby bylo vše legální v případě, že si chci za své fotografické služby žádat honorář, poptávek však zatím nebude tolik, takže výdělek by se pohyboval v řádu stovek korun za měsíc.
Jsem student, takže daně zatím neplatím.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamaJirka

  • Host
Re:Honorované focení
« Odpověď #1 kdy: 03. 05. 2014, 18:04:28 »
Aby bylo vše legální, měla byste mít na živnostenském úřadě registrovánu živnost volnou  č. 68 dle příl. 4 k živnostenskému zákonu - Fotografické služby, neboť zřejmě hodláte tuto činnost provádět soustavně a za úplatu. Na živnostnenském úřadě Vás zároveň na Váš požadavek zaregistrují pro účely daně z příjmů, zdravotního a sociálního pojištění. Povinnost podávat přiznání k dani z příjmů Vám vznikne jen tehdy,pokud byste měla za kalendářní rok vyšší příjem z focení,než 15 tis.Kč,což Vám zřejmě zatím nehrozí.Stejně tak zřejmě nebudete muset platit sociální pojištění, protože u Vás jako studentky se bude jednat o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost a pravděpodobně nedosáhnete tzv. rozhodné částky. Zdravotní pojištění bohužel ano,a to z vyměřovacího základu,který je 50% rozdílu mezi příjmy a výdaji,přičemž výdaje doporučuji ve Vašem případě počítat jako 60% z příjmů.Zálohy na zdrav.poj.platit nebudete.Budete si ale muset vést jednoduchou evidenci o příjmech (přijatých platbách), případně o pohledávkách,pokud Vám někdo bude za fotky dlužit.


 

Platby GoPay

reklama