reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Pes v útulku dle nového OZ  (Přečteno 9098 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hana Březinová

 • Host
Pes v útulku dle nového OZ
« kdy: 25. 03. 2014, 13:05:23 »
Dobrý den,
provozuji soukromý útulek pro psy pro smluvní partnery - obce / města na základě smlouvy. Jedná se o psy nalezené ( nikoliv od vlastníků ).
Nyní došlo ke změně , kdy zákon říká


(2) Prohlásí-li nálezce obci, že zvíře nabýt nechce, a svěří-li obec zvíře neodvolatelně osobě, která provozuje útulek pro zvířata, může tato osoba se zvířetem volně nakládat, pokud se o ně nikdo nepřihlásí do čtyř měsíců ode dne, kdy jí bylo zvíře svěřeno. Byl-li nález vyhlášen až po předání zvířete, počne lhůta běžet od vyhlášení nálezu.

Můj dotaz se týká toho , co se stane se psem po těch 4 měsících. Sice vím , že s ním mohu volně nakládat , ale já se nechci stát jeho majitelem. Komu psi patří po uplynutí oné 4 měsíční lhůty ? Útulky v tomto dost tápou a dokonce existuje výklad , kdy se pes stane po uplynutí lhůty majetkem státu. Druhý výklad zase je, že obec vlastně umistuje zvíře do " úschovy " do útulku a to na dobu určitou - 4 měsíce. Pak se pes vrátí obci. Prosím můžete mi k tomuto poskytnout nějaké stanovisko - jak je to tedy splrávně ? Děkuji Březinová

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline FABIAN & PARTNERS

 • Moderator
 • *****
 • Příspěvků: 124
  • Zobrazit profil
  • FABIAN & PARTNERS
Re:Pes v útulku dle nového OZ
« Odpověď #1 kdy: 31. 03. 2014, 09:56:10 »
Dobrý den,
 
vlastník ztrátou věci pozbude jen její držbu, ale nikoli vlastnické právo k ní. Proto musí být jeho vlastnické právo šetřeno a zákon musí vlastníku poskytnout možnost, aby se své věci opět ujal.
 
Zákon předně se stanovuje, že nalezená věc musí být vrácena tomu, kdo ji ztratil. Není-li to možné, musí být nález oznámen obci, kde byla ztracená věc nalezena. Obec pak oznámí nález věci, zpravidla jen způsobem v místě obvyklým. Nalezená věc musí být uschována; přitom se ponechává obci na vůli, aby tak učinila sama, popř. aby věc ponechala v detenci nálezce či ji předala do úschovy jiné osobě (útulku).
 
Zákon doplňuje zvláštní pravidlo, jak postupovat, pokud dojde k nálezu zvířete, u něhož je zjevné, že mělo vlastníka. Zákon stanovuje povinnost nálezce, případně obce o zvíře pečovat s péčí řádného hospodáře.
 
Zvláštní úprava se vztahuje k nalezeným zvířatům určeným zjevně k zájmovému chovu, tedy k chovu zvířete v domácnosti pro potěšení a jako společníka (typicky psa), nikoli za účelem spojeným s majetkovými a výdělečnými zájmy. V těchto případech není z praktických důvodů vhodné, mj. i vzhledem k narůstajícím nákladům, aby se obec, popřípadě nálezce, starali o zvíře až po dobu tří let. V těchto případech je zjednodušena a zkrácena lhůta obecně stanovená pro neživé nálezy tak, že nálezce může nabýt vlastnické právo k zvířeti již po uplynutí dvou měsíců od vyhlášení nálezu, popřípadě, že nemá-li nálezce zájem zvíře nabýt a bude-li víře svěřeno zvířecímu útulku, bude zvířecí útulek oprávněn po uplynutí čtyřměsíční lhůty se zvířetem volně naložit, tj. zejména mu nalézt nového pána. Dvouměsíční lhůta pro nabytí vlastnictví ke psovi tak platí pouze pro nálezce. Útulek má možnost po čtyřech měsících psovi najít nového pána, avšak po uplynutí této lhůty se nestává útulek vlastníkem psa, ale pouze jeho držitelem.
 
 Pokud se vlastník do roka přihlásí, věc se mu vydá, odečtou se však náklady spojené s její úschovou, případně též s vyhlášením nálezu, dále případné náklady nálezce a nálezné. Nepřihlásí-li se vlastník do roka, ponechá se věc obci, případně osobě, které byla věc svěřena, v detenci (držba nikoli vlastnické právo) s tím, že věc musí být vrácena i později se přihlásivšímu vlastníkovi. Leč nepřihlásí-li se vlastník ani do tří let a nálezce odmítl právo věc užívat i vlastnické právo k nálezu, pak věc připadne obci, popřípadě osobě, které byla věc svěřena.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz 

Platby GoPay

reklama