reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Pronájem bytu  (Přečteno 3359 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Alena Hanzáková

  • Host
Pronájem bytu
« kdy: 16. 03. 2014, 13:18:34 »
Dobrý den,
pronajímám byt jako soukromá osoba, uplatňuji skutečné výdaje.Pokud pronájem (příjem) za rok 2013 byl uskutečněn jen polovinu roku, mohu uplatnit do výdajů náklady nájemného (výdej) za celý rok a odpisy také za celý rok?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Pronájem bytu
« Odpověď #1 kdy: 19. 03. 2014, 16:22:57 »
Dobrý den,

příjmy z pronájmu nemovitostí u fyzické osoby - nepodnikatele - jsou zdaňovány dle ustanovení § 9 zákona o daních z příjmů. Základem daně jsou příjmy snížené o výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení příjmů. Neuplatní-li poplatník skutečné výdaje (náklady), může uplatnit paušální výdaje ve výši 30 % z příjmů, nejvýše však do částky 600 tis. Kč.

Při odpisování hmotného majetku, který je pouze zčásti používán k zajištění zdanitelného příjmu, se dle ustanovení § 28 odst. 6 zákona o daních z příjmů zahrnuje do daňových výdajů pouze poměrná část odpisů. Podle pokynu D-6 GFŘ si poměrnou část odpisů podle ustanovení § 28 odst. 6 zákona o daních z příjmů stanoví poplatník podle vhodně zvoleného kritéria (např. využívaná plocha, počet měsíců atd.).

V případě, že byt nebyl používán k pronájmu po celý rok, můžete jako výdaj/náklad uplatnit pouze poměrnou část nákladů související s  tímto bytem (např. výdaje na opravu bytu nebo na pojištění bytu). Totéž platí o odpisech. Doporučuji uplatnit odpisy pouze za měsíce, kdy byl byt skutečně pronajímán.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama