reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Souběh exekucí a dohod dle NOZ  (Přečteno 5478 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ing. Stařičná Marie

 • Host
Souběh exekucí a dohod dle NOZ
« kdy: 06. 03. 2014, 09:21:51 »
Vážená paní Kučerová.
Na stránce http://www.podnikatel.cz/clanky/vypocet-srazek-ze-mzdy-se-od-roku-2014-meni/  uvádíte postup při výpočtu souběhu dohody s exekucí. V časopise Mzdová účetní č.3 (vydavatelství ANAG) uvádí Judr. Breburda zcela jiný postup řešení výše uvedeného problému.
Jelikož působíte jako lektorka se specializací na mzdové účetnictví, obracím se na Vás s dotazem, který postup je správný.
Obávám se totiž, že se autor článku zbytečně zamotává do pojmů vyšší a nižší, mladší a starší srážky, mate tímto mzdové účetní, které potřebují jednoznačný a jasný postup pro svou práci.
A to nemluvím ani o tom, že vlastně i autoři mzdových software potřebují jednoznačné a jasné stanovisko a postup, který mohou naprogramovat.
Předem děkuji za Vaši odpověď.
S pozdravem
Ing. Marie Stařičná, mzdová účetní,

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re:Souběh exekucí a dohod dle NOZ
« Odpověď #1 kdy: 12. 03. 2014, 19:37:24 »
Dobrý den,

důvodová zpráva k ustanovení § 2045 a násl. nového občanského zákoníku a úpravě srážek v zákoníku práce bohužel žádný komentář nebo nový postup provádění srážek neobsahuje. Domnívám se, že i z toho důvodu se vyskytly rozdílné právní výklady situace souběhu srážek "na dohody" s výkony rozhodnutí.

Osobně se při své publikační i lektorské činnosti řídím stanovisky Exekutorské komory ČR a Ministerstva spravedlnosti ČR. V souladu s aktuálním vyjádřením EK ČR, platí informace uvedené oběma mluvčími ve Vámi odkazovaném článku. Při souběhu dohody dle § 2045 NOZ s výkonem rozhodnutí, musí plátce mzdy postupovat dle občanského soudního řádu. K pořadí pohledávek již dříve pro server Podnikatel.cz uvedl mluvčí MS: Co se týká pořadí dohod je věc taktéž naprosto jasná, a to výkladem ustanovení § 2016 - „uspokojí se v rozsahu … a v pořadí podle vzniku zajištění“ a ustanovení § 2045 odst. 2 (věřitel nabývá práva na výplatu okamžikem předložení). Jakmile by došlo na výkon rozhodnutí (i z titulu jiného závazku), pak se pohledávka z této dohody bude uspokojovat jako každá jiná (ne)přednostní pohledávka (dle povahy).

Exekutorská komora varuje zaměstnavatele před nesprávným postupem: Plátci mzdy, kteří postupují podle „doporučení“ zveřejněného v časopise Mzdová účetní, se vystavují velkému riziku, že na ně bude ze strany věřitele podána poddlužnická žaloba podle § 292 OSŘ. Postup výpočtu, včetně odkazu na právní oporu a aktuální vyjádření EK ČR, uvedeme v připravovaném článku.

Odkaz na článek zde: Chaos ve srážkách ze mzdy. Tři možné postupy. Který je ten pravý?

Hezký den přeje  Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama