reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Autorská práva  (Přečteno 2639 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Arnošt

 • Host
Autorská práva
« kdy: 14. 11. 2010, 16:17:29 »
Dobrý den

Můj dotaz zní: musí být živnostenské oprávnění na prodej autorských práv, nějak si nejsem jist při pročítání živnostenského zákona:
Živností není:b) využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti, chráněných zvláštními zákony, jejich původci nebo autory.

Syn vytváří módy do PC her hraných po síti, a potřebuji vědět jestli by bylo nutné na toto mít nutně živnostenské oprávnění.
Jednalo by se o určitý způsob autorského poplatku, něco jako autorská práva za používání fotografií.

Je mi jasné, že příjem z tohoto je nutné přiznat v daňovém přiznání pro FÚ na konci roku.

Děkuji za rady.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re: Autorská práva
« Odpověď #1 kdy: 15. 11. 2010, 07:06:02 »
Dobrý den,

autorský zákon říká:

Autorské dílo
(1) Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen "dílo"). Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem, dílo hudební, dílo dramatické a dílo hudebně dramatické, dílo choreografické a dílo pantomimické, dílo fotografické a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, dílo audiovizuální, jako je dílo kinematografické, dílo výtvarné, jako je dílo malířské, grafické a sochařské, dílo architektonické včetně díla urbanistického, dílo užitého umění a dílo kartografické.
(2) Za dílo se považuje též počítačový program, je-li původní v tom smyslu, že je autorovým vlastním duševním výtvorem. Databáze, která je způsobem výběru nebo uspořádáním obsahu autorovým vlastním duševním výtvorem a jejíž součásti jsou systematicky nebo metodicky uspořádány a jednotlivě zpřístupněny elektronicky či jiným způsobem, je dílem souborným. Jiná kritéria pro stanovení způsobilosti počítačového programu a databáze k ochraně se neuplatňují. Fotografie a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, které jsou původní ve smyslu věty první, jsou chráněny jako dílo fotografické.
(3) Právo autorské se vztahuje na dílo dokončené, jeho jednotlivé vývojové fáze a části, včetně názvu a jmen postav, pokud splňují podmínky podle odstavce 1 nebo podle odstavce 2, jde-li o předměty práva autorského v něm uvedené...


Pokud si přesto nebudete jista, postačí zajít na živnostenský úřad. Co se týče zdanění, nezapomeňte také na sociální a zdravotní pojištění. Vše v případě, že měsíční honoráře od jednoho plátce převýší 7000 Kč. Autorským honorářům se server Podnikatel.cz již několikrát věnoval. Viz zde:  http://www.podnikatel.cz/vyhledavani/?qs=autorsk%E9+honor%E1%F8e&kde=vsude

Dagmar Kučerová   :-\
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama