reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Srážky ze mzdy při zahájení insolvence  (Přečteno 19814 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Šárka

  • Host
Srážky ze mzdy při zahájení insolvence
« kdy: 14. 02. 2014, 13:35:02 »
Dobrý den paní Kučerová,
V červnu loňského roku jsem byla na Vašem školení o srážkách ze mzdy. Mluvila jste tam o insolvenci. V praxi mám teď problém, na který jste nás na školení upozorňovala. Náš zaměstnanec podal návrh na insolvenci - na internetu byla vyvěšena vyhláška o zahájení insolvenčního řízení a usnesení o povolení oddlužení. Insolvenci jsem tedy dle § 101 odst. 1) Insolvenčního zákona pokládala za zahájenou a podle § 109 odst. 1c) novelizovaného znění "výkon rozhodnutí nebo exekuce se i nadále nařizuje nabo zahajuje proti povinnému" jsem provedla srážku ze mzdy ve výši přednostní pohledávky. Po důrazných protestech zaměstnance mi bylo jeho insolvenčním správcem vysvětleno, že pro mne platí § 406 odst. 2)a) Insolvenčního zákona, který říká, že až  do rozhodnutí soudu o způsobu oddlužení splátkovým kalendářem nesmím srážet se mzdy nic - že mám čekat až soud rozhodne o termínu úhrady první splátky.
Co mám prosím Vás tedy dělat? Srážet nebo čekat?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
 
S pozdravem
 
Šárka Maradová
 
 
 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Srážky ze mzdy při zahájení insolvence
« Odpověď #1 kdy: 19. 02. 2014, 12:03:17 »
Dobrý den,

legislativa se od černa loňského roku naštěstí změnila, postup plátce při zahájení insolvence je nyní jasnější. Jednak je třeba rozlišit exekuční srážky od insolvenčních. Pokud plátce daně sráží na základě výkonu rozhodnutí (soudní, exekuční, správní výkon rozhodnutí) postupuje dle § 109 odst. 1 písm. c) insolvenčního zákona.  Výkon rozhodnutí se i nadále provádí proti povinnému. Srážky (ve výši dosud probíhajících výkonů rozhodnutí či exekucí) však plátce nikam neposílá, deponuje je na svém účtu. V žádném případě nesmí vyplatit celou mzdu zaměstnanci, jak někteří plátci mzdy činili do konce roku 2013. Tím, že bylo zahájeno insolvenční řízení, nikdo výkony rozhodnutí nebo exekuce nezrušil, probíhají nadále. Naopak pokud by zaměstnanec žádné výkony rozhodnutí či exekuce nařízeny neměl, nebylo by co srážet.

Více např. zde: Průlomová změna insolvenčního zákona. Jasný postup provádění srážek ze mzdy

Dále záleží na rozhodnutí o insolveci a způsobu jejího provedení. Ve Vašem případě se jedná o oddlužení. Pokud bude schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře, postupuje se v souladu s § 406 odst. 3 písm. d) insolvenčního zákona. Insolvenční soud přikáže plátci mzdy dlužníka, aby po doručení rozhodnutí o schválení oddlužení prováděl ze mzdy nebo jiného příjmu dlužníka stanovené srážky a nevyplácel sražené částky dlužníku. Teprve poté zašlete dosud deponovanou částku exekučních srážek na účet určený insolvenčním správcem (patří do insolvenční podstaty) a začtete s prováděním pravidelných insolvenčních srážek (dle rozhodnutí, může se jednat o srážky ve výši přednostních pohledávek nebo předem určenou částku). Na rozdíl od výkonu rozhodnutí nebo exekucí nečekáte na nabytí právní moci rozhodnutí.


Hezký den přeje  Dagmar Kučerová  :)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama