reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Příjmy ze závislé činnosti v ČR a Německu  (Přečteno 5098 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

anna ivanovskaja

  • Host
Příjmy ze závislé činnosti v ČR a Německu
« kdy: 05. 02. 2014, 21:30:23 »
Dobry den,


Cetla jsem Vasi odpoved na otazku podobnou moji ([size=78%]http://poradna.podnikatel.cz/index.php?topic=3647.0[/size]) a velice vam za to dekuji. Chtela bych jen zjistit, jestli, s uplynutim casu to jeste plati, a jeste nejaky dotazy k tomu. Nase situace je takova, ze manzel byl zamestnan v CR do 1.04.13 a pak je zamestnancem v Nemecku kde mu zamestnavatel odvadi dan. Od 01.05.13 mame v Nemecku pronajaty dum a tu trvale bydlime, i kdyz v CR stale ma trvale bydliste, jako adresu. Podle Vasi odpovedi predpokladam, ze zdaňovací období se mu teda roztrhne na dvě samostataně posuzované části. Plati to jeste pro rok 2013?
Krome toho, ma jeste prijem se pronajmu bytu. Predpokladam, ze to teda musime dat do danoveho priznani za cely rok, je to tak? Ale jak to bude vypadat za rok 2014, kdyz v CR uz vubec nebude bydlet? V nemecku Danovy poradce nam rikal ze nemecko o ten prijem se zajimat nebude a ze by se to melo cely zdanovat v CR.
Krome toho, ma v CR manzel jeste penz. pripojisteni, ktere se da normalne odecist s danoveho zakladu. Mam ale otazku, jestli to muzeme udelat za cely rok, nebo jenom za leden-brezen,, kdyz byl rezidentem?
Taky co se tyka slevy na dite (1) - muze ji uplatnit jen za obdobi v zamestnani, nebo po cely rok?

Dopredu moc dekuji za Vasi radu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Příjmy ze závislé činnosti v ČR a Německu
« Odpověď #1 kdy: 12. 02. 2014, 12:40:30 »
Dobrý den,

k Vašemu dotazu ohledně změny rozsahu rezidenství během jednoho zdaňovacího období stále platí pokyn GFŘ - 6, který říká:

"Dojde-li u poplatníka ke změně v rozsahu povinnosti vůči České republice (§ 2 odst. 2 nebo odst. 3 zákona) v průběhu zdaňovacího období v důsledku změny bydliště, posuzuje se jeho statut za příslušné části roku samostatně. V případě vzniku neomezené daňové povinnosti v České republice (§ 2 odst. 2 zákona) v důsledku skutečnosti, že se zde poplatník obvykle zdržuje, uplatní se tento statut pro celé zdaňovací období."

Pokud Váš pan manžel měl od 1.1.2013 do 30.4.2013 bydliště v ČR a od 1.5.2013 má bydliště v Německu, pak je nutné podat daňové přiznání v ČR za rok 2013, kde budou uvedeny jeho celkové příjmy plynoucí z ČR - tedy příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání) v ČR a příjmy z pronájmu bytu v ČR. Manžel má povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2013.

Za období od 1.1.2013 do 30.4.2013 bude manžel považován za českého daňového rezidenta. Za zbytek roku bude považován na německého daňového rezidenta. Pro rok 2014 bude Váš manžel zřejmě českým daňovým nerezidentem a naopak daňovým rezidentem v Německu.

Manžel si může za rok 2013 uplatnit odpočet základní slevy na dani dle ustanovení § 35ba odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů ve výši 24 840 Kč/za rok (tato sleva se nekrátí žádným způsobem, ani v závislosti na měsících daňového rezidentství ani v závislosti na počtu měsíců, kdy mu plynuly příjmy z území ČR). Slevu na poplatníka mohou uplatnit daňoví rezidenti i nerezidenti.

Daňový NEREZIDENT může u zaměstnavatele měsíčně uplatňovat pouze slevu na poplatníka (a na studenta). Ostatní slevy může uplatnit, pouze pokud si sám podá daňové přiznání, a to jenom za podmínky, že příjmy z ČR činí 90 % všech jeho celosvětových příjmů (s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně nebo jsou od daně osvobozeny či byly zdaněny srážkovou daní). To platí u slevy na dítě i při odpočtu zaplacených příspěvků poplatníkem na jeho penzijní připojištění podle ustanovení § 15 odst. 5 zákona o daních z příjmů.

Pokud bude za rok 2014 manžel považován za českého daňového nerezidenta (potrvá váš pobyt v Německu), bude za rok 2014 zdaňovat v ČR pouze příjmy ze zdrojů na území ČR (např. uvedené příjmy z pronájmu bytu). Podmínky pro uplatnění slev zůstávají stejné pro rok 2014, jako byly v roce 2013. Což znamená, že nesplní-li podmínku 90% příjmů plynoucích z ČR, nebude si moci uplatňovat výše zmíněné slevy/odpočty. Základní slevu na poplatníka (24 840 Kč/rok) si bude moci uplatnit, (zatím) zákon o daních z příjmů pro tuto slevu nepožaduje splnění podmínky 90% příjmů plynoucích z ČR.

S přátelským pozdravem

Jan Molín

Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama