reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zrušení nájemní smlouvy  (Přečteno 10972 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Stanislav Hrubý

 • Host
Zrušení nájemní smlouvy
« kdy: 25. 01. 2014, 13:13:16 »

Dobrý den,
děkuji za informace,které jsem od Vás obdržel ohledně zrušení nájemní smlouvy se zemědělskou a.s. Bohužel nerozumím odpovědi na první část mého dotazu, a to zda po komplexní pozemkové úpravě zanikají původní nájemní smlouvy, proto bych tuto část mého dotazu chtěl od Vás znovu více vysvětlit.
Vím, že obce upozorňují občany, že komplexní pozemkovou úpravou zanikají nájemní smlouvy.Já jsem po komplexní pozemkové úpravě v r.2013 zakoupil pozemek , na který nebyla uzavřena po KPÚ s prodávajícím žádná nová nájemní smlouva, protože ji po KPÚ z důvodu prodeje pozemku nepodepsal  a stará nájemní smlouva, uzavřená v r. 2009 ještě s jeho již dnes nežijícím otcem, podle  informací z pozemkových úřadů, komplexní pozemkovou úpravou zanikla.
Problém nastal při jednání s předsedou zemědělské a. s., který nám předložil starou nájemní smlouvu z roku 2009  s tím, že je platná i po komplexní pozemkové úpravě a odvolal se na vložený odstavec v této smlouvě tohoto znění: Pro případ realizace pozemkových¨úprav dle zákona 132/2002 sb. se smluvní strany dohodly, že dosavadní nájemní vztah k pozemkům dotčených pozemkovou úpravou ke dni právní moci rozhodnutí pozemkového úřadu o výměně nebo převodu tento vztah zaniká. smluvní strany se zároveň dohodly, že k témuž dni vzniká za stejných podmínek mezi pronajímatelem a nájemcem nový nájemní vztah k pozemkům, která přejdou do vlastnictví pronajímatele dle schváleného návrhu pozemkové úpravy. V případě, že pronajímateli byly za původní pozemky dočasně vydány pozemky jiné /náhradní/, tvoří tyto náhradní pozemky předmět nájmu.
Chtěl bych vědět, jestli i takto ošetřená nájemní smlouva  sepsaná několik let před komplexní pozemkovou úpravou platí i po KPÚ.Ppdotýkám,že pozemek má nyní po KPÚ nové parcelní číslo i jinou rozlohu. Děkuji za pochopení a konkrétnější odpověď.St.H.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline FABIAN & PARTNERS

 • Moderator
 • *****
 • Příspěvků: 124
  • Zobrazit profil
  • FABIAN & PARTNERS
Re:Zrušení nájemní smlouvy
« Odpověď #1 kdy: 30. 01. 2014, 11:30:45 »
 Dobrý den,
 
z Vašich dotazů není zcela zřejmé, zda ke kompletním pozemkovým úpravám (dále jen "KPÚ") došlo či nikoli. Ve svém doplňujícím dotazu píšete, že nájemní smlouva podle informací z pozemkového úřadu komplexní pozemkovou úpravou zanikla. Pokud tedy ke KPÚ došlo a existuje rozhodnutí pozemkového úřadu o KPÚ, které je pravomocné, tento nájemní vztah touto právní mocí rozhodnutí zanikl. Podle Vámi zaslaného ustanovení nájemní smlouvy však k témuž dni vzniká za stejných podmínek mezi pronajímatelem a nájemcem nový nájemní vztah k pozemkům, která přejdou do vlastnictví pronajímatele dle schváleného návrhu pozemkové úpravy, což znamená, že jakmile zanikla v důsledku KPÚ původní smlouva, vzniká týmž okamžikem smlouva nová, jejímž předmětem jsou nově určené pozemky. Dalo by se tak říct, že fakticky nájemní vztah nezanikl, pouze se změnil předmět nájmu, jímž jsou nově určené pozemky. Rozloha pronajímané půdy by měla zůstat zachovaná. Pokud se domluvíte s nájemcem, je samozřejmě možnost nájemní vztah změnit, popřípadě ukončit.
 
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz 

Platby GoPay

reklama