reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daň z příjmů ze zahraničí  (Přečteno 2197 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Pavel Misek

 • Host
Daň z příjmů ze zahraničí
« kdy: 16. 10. 2013, 16:54:48 »
Dobrý den,
v daňovém období 2012 jsem měl příjmy ze závislé činnosti v ČR od ledna do konce září.
Od října do prosince jsem zaměstnaný na Mauriciu a pravděpodobně budu až do konce března.
Smlouvu mám ale podepsanou s firmou která sídlí na ostrově Man a odtud na český účet mně chodí i výplata.
Ta výplata se skládá ze dvou složek. Příspěvek na ubytování a za odvedenou práci.
Budu muset tyto příjmy přiznávat v daňovém přiznání pro rok 2012? Budu zdaňovat obě složky?
Moc děkuji za pomoc.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Jan Molín

 • Moderator
 • *****
 • Příspěvků: 914
  • Zobrazit profil
  • MIVO s.r.o.
Re:Daň z příjmů ze zahraničí
« Odpověď #1 kdy: 25. 10. 2013, 10:38:19 »
Dobrý den,

předpokládáme, že jste byl v roce 2012 považován za českého daňového rezidenta. To prakticky znamená, že v ČR musíte přiznat veškeré příjmy plynoucí odkudkoliv - vztahující se k tomuto období. Takže v daňovém přiznání budou uvedeny jak příjmy dle potvrzení od českého zaměstnavatele, tak i příjmy, o kterých byste měl dostat analogické potvrzení od zaměstnavatele se sídlem na ostrově Man. Samotný výkon zaměstnání, který se odehrává na Mauriciu, není dle našeho názoru pro posouzení zdroje příjmu podstatný. Otázka, jestli příspěvek na ubytování je či není považován za součást odměny plynoucí ze závislé činnosti, bude posouzena podle předpisů, kterými se řídí zaměstnavatel - a podle toho by Vám měl vydat potvrzení o příjmech, ze kterého budete při vyplňování daňového přiznání v ČR vycházet.

Ostrov Man je samosprávné území, které je formálně ve vlastnictví britské koruny, ale má velkou míru autonomie. Tím, že je součástí britské koruny, je považován za součást Evropské unie. Přestože je "územně" považován za součást EU (a je součástí jejích celního území), není dle Protokolu č. 3 Smlouvy o přistoupení Spojeného království k Evropskému společenství součástí daňového území EU.

Platí rovněž, že Man není součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Z toho vyplývá, že na Vaše příjmy plynoucí od zaměstnavatele z ostrova Man nelze použít smlouvu o zamezení dvojímu zdanění uzavřenou v Velkou Británií (ověřeno s pracovníky MF ČR).
S ostrovem Man byla uzavřena Smlouva o zdanění příjmů z úspor mezi Českou republikou a Ostrovem Man (zákon č. 51/2008 Sb.m.s.). Tato smlouva ovšem nepojednává o příjmech ze závislé činnosti.
Byla ovšem také uzavřena Dohoda o výměně informací v daňových záležitostech, která umožňuje prověřit, zda příjem nebo majetek českých daňových subjektů, plynoucí z ostrova Man, byl řádně zdaněn.

Ostrov Man je tedy tzv. "bezesmluvní stát", což prakticky znamená, že nelze použít žádnou metodu zamezení dvojímu zdanění (nelze ani odečíst daň zaplacenou na Manu od české daně, ani vyloučit příjmy plynoucí z Manu ze zdanění v ČR). Příjmy z ostrova Man tedy přiznáte v českém daňovém přiznání a jediný způsob, jak zmírnit dvojí zdanění, je uplatnit jako "výdaj" daň zaplacenou na Manu. Tuto daň uvedete do ř. 33 daňového přiznání. Tento postup vyplývá z stanovení § 6 odst. 14 zákona o daních z příjmů.

Problematika uvedeného dotazu je ovšem tak složitá (ještě jsme nehovořili o pojistném, daňové rezidenci v roce 2013, přepočtu zahraničních příjmů atd.), že doporučujeme konzultaci s daňovým poradcem.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/ 

Platby GoPay

reklama