reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Chybný paušální výdaj  (Přečteno 2448 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Zdeněk Tumpach

  • Host
Chybný paušální výdaj
« kdy: 23. 09. 2013, 12:03:21 »
Dobrý den,
byl jsem vyzván FU k opravě daňového přiznání 2010.
Uplatnil jsem 60% a dle výkladu FU mohu pouze 40%.
Pracuji jako manažer v pojišťovnictví.
Uplatnění pouze 40% ale neodpovídá skutečným nákladům.
 
Mohu tedy při podání požadovaného dodatečného přiznání za 2010 použít mé skutečné výdaje, které nahradí chybné paušální údaje ?
Daňovou evidenci si stále vedu a jestliže jsem použil nesprávné výdaje formou paušálu tak bych tedy rád při opravě použil skutečné doložené výdaje.
Na FU mi řekli že toto není možné.
Existuje nějaká cesta jak  při opravě použít skutečné výdaje ?
 
 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 914
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Chybný paušální výdaj
« Odpověď #1 kdy: 24. 09. 2013, 16:58:02 »
Dobrý den pane Tumpachu,

bohužel dle ustanovení § 7 odst. 7 zákona o daních z příjmů Váš způsob uplatnění výdajů nelze zpětně měnit, to znamená, že v dodatečném daňovém přiznání za rok 2010 musíte uplatnit výdaje paušálem. Dle judikatury (rozhodnutí Nejvyššího správního soudu čj. 1 Afs 123/2006-59) nelze v dodatečném daňovém přiznání změnit způsob uplatňování z paušálních na skutečné výdaje, ale lze změnit skutečné výdaje na paušální (což ovšem není Váš případ).

Tedy postup finančního úřadu je dle našeho názoru v souladu se zákonem i judikaturou. Rovněž se ztotožňujeme s náhledem, že jste mohl uplatnit pouze 40% paušální výdaj - nešlo-li skutečně o příjem ze živnosti. Zřejmě jste vykonával činnost pojšťovacího poradce na základě povolení ČNB.

Pokud stále ještě uplatňujete paušální výdaje a uplatnil jste je i v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2012 a v roce 2013 se rozhodnete přejít na skutečné výdaje, pak musíte základ daně za rok 2012 upravit dle ustanovení § 23 odst. 8 písm. b) bod 3 zákona o daních z příjmů prostřednictvím dodatečného daňového přiznání za rok 2012. Poté můžete za rok 2013 v řádném daňovém přiznání uplatnit výdaje ve skutečné výši. Pokud dodatečné daňové přiznání za rok 2012 podáte do lhůty pro podání řádného daňového přiznání za rok 2013, a zároveň v této lhůtě případný nedoplatek na dani (za rok 2012) uhradíte, potom nebudete za tuto pozdní úhradu daně nijak sankcionován.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama