reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Snižování základního kapitálu  (Přečteno 13080 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

LM

  • Host
Snižování základního kapitálu
« kdy: 02. 08. 2013, 13:49:51 »
Dobrý den,
opět bych potřeboval s něčím poradit.
Jedná se o snižování ZK s následnou výplatou společníkovi. Zajímalo by mě, jak se o tomto účtuje u společníka.

Účtování o efektivním snížení základního kapitálu - zadání příkladu.
S. r. o. v roce 2007 zvýšila svůj původní základní kapitál ve výši 1 mil. Kč (splacen peněžním vkladem) o 2 mil. Kč, a to z nerozdělených zisků minulých let. Ihned poté (duben 2007) jediný společník společnosti prodal svůj obchodní podíl jinému společníkovi - právnické osobě XY. Nový společník - právnická osoba XY - eviduje koupí nabytý podíl na společnosti v pořizovací ceně ve výši 2,1 mil. Kč. V roce 2008 společnost XY rozhodla o snížení základního kapitálu s. r. o. o 2,5 mil. Kč, a to efektivním způsobem - tj. výplatou snížené částky základního kapitálu v penězích. Po snížení základního kapitálu na hodnotu 500 tis. Kč se společnost XY rozhodla v lednu 2009 obchodní podíl prodat, a to za hodnotu 1 mil. Kč.
Účtování u společníka (také vede účetnictví - je to např. s.r.o.):
1. Pořizovací cena podílu 2 100 tis. Kč (ZK = 3 000 tis. Kč)  (PS 061 = 2 100 tis. Kč)
2. 3. a 4. Snížení ZK (MD 378 = 2 200 tis. Kč / DAL 668.9 = 1 700 tis. Kč a 061 = 500 tis. Kč)
5. Obdržena úhrada od společnosti (MD 221 = 2 200 tis. Kč / DAL 378 = 2 200 tis. Kč)
Můj dotaz zní: Proč je u případu 2.3. a 4. rozdělení pohledávky do výnosů a na snížení hodnoty podílu (061) v poměru 1 700 a 500 tis. Kč. Je to z důvodu toho, že 1 700 tis. = čistý zisk ze základu daně pro srážkovou daň (15%)? (ZD = 2 000 tis. Kč = § 36 (2) i) ZDP) a zbytek do "čisté" obdržené hodnoty (2  200 tis. Kč) tj. 500 tis. Kč jde na snížení hodnoty 061? Poté vychází KZ 061 = 1 600 tis. Kč.
Takto by se to dalo pochopit, ale co když kapátko změníme čísla?
Např. Pořizovací cena podílu 1 000 tis. Kč (přitom ZK = 3 000 tis. Kč = výhodná koupě). Z toho je 2 000 tsi. Kč ZK při vzniku a 1 000 tis. Kč zvýšení ZK). Společník chce snížit ZK z 3 000 tis. na zákonnou hranici 200 tis. Kč.
Podle výše zmíněného popisu by bylo: ZD srážkové daně 1 000 tis. Kč (srážková daň 150; čistá ruka 850). Další "nedaněná" složka výplaty společníka by byla 1 800 tis. (2 000 tis. Kč ZK při vzniku mínus 200 tis. Kč zůstatek ZK po snížení). Celkem by to tedy byla pohledávka 378 = 2 650 tis. Kč.
Jak by se to rozdělilo mezi D 668 a D 061? Pokud stejným způsobem jako výše, tak by to bylo D 668 = 850 tis. Kč a D 061 = 1 800 tis. Kč. A to by potom vycházel KZ 061 = MÍNUSOVÝ (1 000 - 1 800 = - 800 tis. Kč). A to je blbost ne??
 
Díky moc za vysvětlení (snad to někdo dočte až dokonce).
 
LM
 
 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Pavel Říha (Rop)

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 444
    • Zobrazit profil
Re:Snižování ZK - výplata společníkovi
« Odpověď #1 kdy: 02. 08. 2013, 16:09:07 »
Při snižování ZK se nejdřív snižuje ZK, který vznikl ze zisku a pak se snižuje ZK, který vnikl vkladem. Co je nad pořizovací hodnotu tak jde do daňových výnosů.

Čili ten váš příklad:
PS 061: 1 000 000 Kč

Snížení ZK
1 000 000 Kč ze zisku (850 000 Kč čistého)
1 800 000 Kč z vkladu

850 000 Kč MD 378 / D 668.9 (vylučuje se z daňového přiznání)
1 000 000 Kč MD 378 / D 061
800 000 Kč MD 378 / 668 (zdaňuje se)


LM

  • Host
Snižování základního kapitálu
« Odpověď #2 kdy: 06. 08. 2013, 11:15:46 »
Dobrý den pane Řího,
 
děkuji za stručnou výstižnou odpověď na můj předešlý dotaz. Ještě pro dovysvětlení:
 
Z Vaší odpovědi tedy vyplývá, že KZ na 061 bude nula, tzn. že ačkoliv budu mít ještě podíl v obchodní společnosti, nebude již obsažen v rozvaze ....
Jestli to dobře chápu, tak to budu sledovat jen na podrozvaze a uvádět v příloze.
Když to pak budu chtít prodat např. za 300 tis., tak to bude 378/661 - vše daňově (odvedu daň ze všeho, protože proti tomu nemám žádný náklad.
Je to tak?
 
Děkuji
LM

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Offline Pavel Říha (Rop)

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 3 444
    • Zobrazit profil
Re:Snižování základního kapitálu
« Odpověď #3 kdy: 07. 08. 2013, 18:40:47 »
Ano, ano, ano :-)


 

Platby GoPay

reklama