reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daň z příjmu při prodeji nemovitosti  (Přečteno 2907 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Vladimír

  • Host
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti
« kdy: 01. 08. 2013, 13:48:08 »
 Dobrý den
Můj dotaz se týká placení daně z příjmu při prodeji nemovitosti.
Mám dvě nemovitosti v jedné hypotéce.
1)     Dům, který jsem odkoupil od své babičky
2)     Vlastní byt
Dům má babička na dožití a do několika málo let bych ho rád prodal. Z částky,  kterou prodejem získám, chci umořit část hypotéky a snížit splátky vlastního bydlení.  Trvalé bydliště mám ve vlastním bytě, dům babičky jsme využívali léta pouze pro rekreační účely. Dům vlastním půl roku a rád bych se po prodeji domu vyhnul placení daně z příjmu. Bude to v mém případě nutné a pokud ano, jak se tomu vyhnout ? Mám si dát trvalé bydliště do toho domu? Nebo pokud tím budu financovat vlastní bydlení (formou umoření dluhu) tak se daň neplatí.
Děkuji
Vladimír S.
 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daň z příjmu při prodeji nemovitosti
« Odpověď #1 kdy: 08. 08. 2013, 15:15:11 »
Dobrý den,

příjmy z prodeje nemovitostí u fyzických osob, pokud tyto nemovitosti nejsou součástí obchodního majetku poplatníka, jsou příjmem podle § 10 zákona o daních z příjmů (dále jen "ZDP"), za předpokladu, že se nejedná o příjem od daně osvobozený.

ZDP stanoví jako rozhodující podmínku pro osvobození prodávaného majetku dobu, po kterou zde měl prodávající bydliště bezprostředně před prodejem. Co se rozumí bydlištěm pro tyto účely, stanoví ZDP v § 2 odst. 4. Podle tohoto ustanovení je to místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.
Z uvedeného je zřejmé, že pro účely daně z příjmů není rozhodující, zda je v tomto bytě poplatník přihlášen k trvalému pobytu či nikoli, ale zda zde skutečně bydlí.

V ustanovení § 4 odst. 1 písm. a) ZDP je stanoveno, že od daně z příjmů jsou osvobozeny příjmy z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v domě budete mít bydliště:
- nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem nebo
- po dobu kratší dvou let, za předpokladu, že získané prostředky použijete na uspokojení vlastní bytové potřeby podle ustanovení § 4 odst. 1 písm. u) ZDP.

Za uspokojení vlastní bytové potřeby se považuje dle ustanovení § 15 odst. 3 písm. h) ZDP kromě jiného i splacení úvěru nebo půjčky použitých poplatníkem na financování bytových potřeb (např. hypotéky na financování vlastního bytu).

Pokud nebudete mít v domě bydliště, pak příjem z jeho prodeje budete mít osvobozen bez jakýchkoliv dalších podmínek až za 4,5 roku, neboť dle ustanovení § 4 odst. 1 písm. b) ZDP musí doba mezi nabytím a prodejem přesáhnout dobu 5 let. V případě prodeje domu za kratší dobu než 5 let bude příjem z prodeje podléhat dani z příjmů fyzických osob, i když tento příjem použijete na uspokojení vlastní bytové potřeby.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama