reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Čerpání krácené dovolené po mateřské  (Přečteno 2960 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ivana Roubalova

• Host
Čerpání krácené dovolené po mateřské
« kdy: 26. 06. 2013, 23:35:12 »
Dobrý den,

prosím o radu ohledně čerpání krácené dovolené po první mateřské.

V roce 2012 jsem pozdě požádala zaměstnavatele o čerpání dovolené po mateřské prvního dítěte. Proto jí mám nyní krácenou na 11,5 dne. Nyní  jsem opět otěhotněla a nastupuji na mateřskou dovolenou 24.7.2013.
Chtěla jsem se zeptat, kdy si mám zažádat o čerpání krácené dovolené za rok 2012.  Zda před druhou mateřskou dovolenou, tj.  před 24.7.2013 nebo až po skončení druhé mateřské dovolené, tj. leden 2014? To by ale znamenalo napsat žádost o čerpání dovolené za rok 2012 a i za rok 2013 (mateřská = výkon práce). Je to tak?

Děkuji za odpověď
Kristýna Kašparová

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Dagmar Kučerová

• redaktorka a odborný poradce
  • Profík
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Čerpání krácené dovolené po mateřské
« Odpověď #1 kdy: 01. 07. 2013, 17:44:50 »
Dobrý den,

v souladu se zákoníkem práce požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. Dovolenou vyčerpanou před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

V případě první dovolené jste tuto možnost nevyužila a zaměstnavatel Vám musel roční nárok dovolené krátit. Nyní byste měla požádat o čerpání dovolené za oba dva kalendářní roky bezprostředně po skončení mateřské dovolené. Za rok 2013 Vám bude krácena o předchozí překážku v práci, tj. o rodičovskou dovolenou (zákoník práce totiž hovoří o nekrácení z důvodu následné rodičovské dovolené, ne předchozí). Dovolená za každý kalendářní rok se posuzuje zvlášť. V roce 2014 Vám právo na dovolenou za kalendářní rok zřejmě nevznikne, předpokládám, že nenapočítáte alespoň 60 pracovních směn (pracovních dnů čerpané mateřské dovolené a  čerpané řádné dovolené z roku 2013). Uvedenou výjimku spočívající v nekrácení ročního nároku dovolené tedy při ukončení mateřské dovolené v měsíci lednu nevyužijete, bude Vám náležet dovolená pouze za odpracované dny ve výši 1/12 nebo 2/12 (za každých 21 směn 1/12 z ročního nároku dovolené). Ta se již dále nekrátí.

Krásný den přeje   Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz

Platby GoPay

reklama