reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zkušební doba a pracovní úraz  (Přečteno 4845 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Doska

 • Host
Zkušební doba a pracovní úraz
« kdy: 07. 10. 2010, 11:44:22 »
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se zkušební dobou (3měsíce), zda se prodlužuje, pokud se v této zkušební době stane zaměstnanci pracovní úraz. Je možné takového zaměstnance, propustit, když je ve zkušební době a zároveň je v pracovní neschopnosti?
A ještě bych se chtěla zeptat, zda je možné dát zaměstnanci k úhradě škodu, (případně, jak takovou situaci vyřešit jiným způsobem), která vznikla jeho chybou - natankoval špatné palivo do auta - tento a další 4 zaměstnanci museli strávit navíc 5h v práci (byli s vozidlem cca 80km daleko) + další náklady na dopravu a opravu vozidla. 

Děkuji za odpověď

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re: Zkušební doba a pracovní úraz
« Odpověď #1 kdy: 07. 10. 2010, 14:19:59 »
Dobrý den,

zaměstnavatel nemůže automaticky srazit náhradu za škodu, za kterou zaměstnanec odpovídá. Je nutné sepsání dohody o srážkách ze mzdy.  Pokud zaměstnavatel provede ze mzdy zaměstnance jinou srážku bez dohody o srážkách ze mzdy, dopouští se přestupku a může mu být uložena pokuta až do výše 2 mil. Kč.

Podle § 250 zákoníku práce:
(1) Zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.
(2) Byla-li škoda způsobena také porušením povinností ze strany zaměstnavatele,od povědnost zaměstnance se poměrně omezí.
(3) Zaměstnavatel je povinen prokázat zavinění zaměstnance, s výjimkou případů uvedených v § 252 a 255.

Dále § 35 Zkušební doba:
(2) O dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje.

a § 53 Zákaz výpovědi:

(1) Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je
a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,..

K prokázání způsobené škody bych doporučovala konzultaci s právníkem.

Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama