reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zaměstnávání na dobu určitou  (Přečteno 3022 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

KvetoslavaSmolkova

  • Host
Zaměstnávání na dobu určitou
« kdy: 29. 09. 2010, 22:34:44 »
Moc prosím, zaměstnání na dobu určitou lze rok od roku (cca již 8let) uzavírat zaměstnání na dobu určitou (dřív to nešlo) , ale školstvi je "prokletina" a teď po změně účetnictví to některé z ředitelek silně prožívají - tedy vychovatelka + učitelka na 6 hod. týdně - vždy uzavřena smlouva na dobu neurčitou jako vychovatelka, na dobu určitou od 1.9.-30.6. jako učitelka. Podle mne to správné není, opakující se činnost a opakovat se bude i nadále by takto řešena být neměla, ale  ??? ??? ? moooc děkuji :(





Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re: Zaměstnávání na dobu určitou
« Odpověď #1 kdy: 03. 10. 2010, 13:34:00 »
Dobrý den,

máte pravdu. V pořádku to není a navíc hrozí nemalá pokuta od inspekce práce.

Zákoník práce § 39: Trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky je možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru; to platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba alespoň 6 měsíců, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky se nepřihlíží.


Nový zákoník práce už nepracuje s pojmem hlavní a vedlejší pracovní poměr. Na každý pracovní poměr se pohlíží samostatně. Je tedy zřejmé, že stejné omezení platí pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky.

Jestliže pracovník pracuje s vědomím zaměstnavatele v konání takové práce, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Není třeba ani sjednání dodatku pracovní smlouvy.

Školství nebo jiný podnik, zákoník práce platí pro všechny.

Dagmar Kučerová 
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re: Zaměstnávání na dobu určitou
« Odpověď #2 kdy: 03. 11. 2010, 06:29:53 »
Dobrý den,

přikládám odkaz na dnešní článek na toto téma.

http://www.podnikatel.cz/clanky/retezeni-pracovnich-pomeru-se-tyka-i-vedlejsaku/

Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz


Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama