reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Čerpání dovolené po mateřské dovolené  (Přečteno 4453 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Michaela

  • Host
Čerpání dovolené po mateřské dovolené
« kdy: 19. 04. 2013, 10:15:21 »
Dobrý den,
chtěla bych se informovat na čerpání dovolené po mateřské dovolená, na kterou jsem nastoupila v říjnu roku 2012 a trvá mi do dubna roku 2013, za rok 2012 jsem vyčerpala veškerou dovolenou, v roce 2013 jsem žádala zaměstnavatele o možnost vyčerpat si dovolenou po mateřské, nejprve mi bylo řečeno, že nemám na nic nárok. Dodala jsem tedy příslušné zákony a bylo mi řečeno, že mám nárok pouze na 6 dnů, tak jsem se ještě nějaký čas dohadovala a nakonec mi bylo uznáno, že mám nárok na celých 20 dnů, jelikož mám odpracovaných 60 směn. Akorát teď mám problém zaměstnavatel mi tvrdí, že si nemohu dovolenou vybrat, tak že jí budu čerpat, ale že mi ji proplatí a to tak, že polovinu po skončení mateřské po které prý mám ihned nastoupit na rodičovskou - to nevím zda to lze mít rodičovskou a zároveň dostat proplacenou dovolenou? A další část dovolené prý mi proplatí až na konci roku - chci se zeptat, zda je to tak možné a zda se mi dovolená nebude pak již krátit, když ji nedostanu celou hned po mateřské. Zaměstnavatel tvrdí, že nárok na celou dovolenou mi prostě vznikne až na konci roku. Jak to je a jak se mohu bránit, pokud je to jinak, než tvrdí zaměstnavatel? Jak je to s dovolenou v roce 2014 - tady už asi nárok nevznikne?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Čerpání dovolené po mateřské dovolené
« Odpověď #1 kdy: 21. 04. 2013, 19:14:28 »
Dobrý den, paní Michaelo,


zaměstnavatel nepostupuje v souladu se zákoníkem práce. Podle § 218 odst. 5 zákoníku práce požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. Jedná se tedy o jedinou situaci, kdy o čerpání dovolené rozhoduje sám zaměstnanec a ne zaměstnavatel. 


Správně uvádíte, že pokud máte v roce 2013 odpracováno více než 60 směn (čerpání mateřské dovolené = výkon práce), máte nárok na dovolenou za celý kalendářní rok (a je tu oprávněný předpoklad trvání pracovního poměru po celý kalendářní rok). V takovém případě Vám nebude dle § 223 odst. 1 zákoníku práce před nástupem rodičovské dovolené z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krácena. Pokud byste si řádnou dovolenou bezprostředně po skončení mateřské dovolené nevyčerpala, mohla by být čerpána až po skončení rodičovské dovolené a byla by o dobu této překážky krácena dle § 223 zákoníku práce.


Řádná dovolená nebude proplacena (to je možné pouze v případě skončení pracovního poměru). Ve Vašem případě se jedná o čerpání řádné dovolené. Teprve po jejím vyčerpání v plné výši nastoupíte čerpání rodičovské dovolené. Jen pro upřesnění, čerpání řádné dovolené nijak nesouvisí s čerpáním rodičovského příspěvku, který budete čerpat současně. Rodičovský příspěvek je sociální dávka, rodičovská dovolená je překážka v práci dle zákoníku práce. Písemně požádejte o čerpání 20 dnů řádné dovolené za rok 2013 a poté o poskytnutí dovolené rodičovské dle § 196 zákoníku práce

Na dobu čerpání řádné dovolené se nevztahuje tzv. ochranná doba (na rozdíl od mateřské nebo rodičovské dovolené). Někteří zaměstnavatelé toho bohužel využijí a podají zaměstnankyním v době čerpání dovolené výpověď (běží výpovědní lhůta, zbytek doběhne po skončení rodičovské). Pro úplnost upozorňuji i na tuto variantu.

Dovolená za rok 2014, tj. za dobu čerpání rodičovské dovolené, nenáleží. Tady se jedná se o překážku v práci, ne o výkon práce.

Krásný den    Dagmar Kučerová  ;)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama