reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Podmínky pro provozování odtahu vozidel  (Přečteno 28677 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jindra

• Host
Podmínky pro provozování odtahu vozidel
« kdy: 25. 09. 2010, 14:34:30 »
Chtěl bych si udělat živnost na odtah vozidel do 3,5t ( mám jen os.auto a přívěs,umožňující přepravu auta max.do1480kg,takže zřejmě omezení stejně i nižší než 3,5t-ale to se asi zřejmě stejně dál nerozlišuje,takže prostě asi do3,5t). Už jsem se někde dočetl že budu potřebovat koncesní list-někde bylo psáno že mi to vyřídí na ŽU, někde zas že na dopravce. Prosím o info, kam přesně a v jakém postutpu zajít a co si vyřídit.
Budu potřebovat i profesní průkaz? Budu povinen mít v autě tachograf?
Dále k tomu bych si chtěl ještě udělat - nákup prodej, bylo by to možné?
Děkuji.

Reklama

• Stálý člen

reklama

jezevec

• Host
Re: odtah vozidel
« Odpověď #1 kdy: 25. 09. 2010, 22:35:15 »
chtělo by to ještě nějakou dobu studovat.
stačí aby teoretická hmotnost soupravy přesáhla 3,5t a už jedete jako náklaďák. takže tachograf, profesák, mýto premid, řidičák CE. auto, které utáhne plaťák, bude samo o sobě mít těsně pod 2 tuny, plaťák váží 400-500kg. co chcete tahat za auta, aby se vám naložená souprava vešla do 3500kg? trabanty? velorexy? plaťák budete muset přetypovat, aby jakoby neměl větší nosnost než tunu - u policajtů hrozně nenápadný. stejně pak těžší auto než 1000kg nenaložíte a tech moc neni.
takže pro začátek bych si asi vyřídil živnosťák na nákup a prodej, a auta vozil "zdarma", a koncesní listinu řešil až bude na nové auto. nezapomeňte na řidičák BE.

Jindra

• Host
Re: Podmínky pro provozování odtahu vozidel
« Odpověď #2 kdy: 26. 09. 2010, 15:44:39 »
právě jak jste psal o tom řidičákuCE- je hromada lidí, jedny tvrdí to a jedny něco jiného. Já mám právě BE-když už jsem dělal autoškolu-plno lidí,i z dorpavního,atd.mi tvrdili,že BE znamené pro řízení ,,motorového vozidla do3,5t", ale s přípojným vozidlem samozřejmě celková hmotnost může přesáhnout3,5t (to by vlastně pak i celá skupinaBE byla skoro k ničemu,jen tak ty trabanty jak píšete :D), našel jsem o tom i vysvětlení na netu-nějaká novela2006...ale někdo zase právě tvrdí jako vy,že ,,celá souprava nad3,5t" už musí býtCE.
Kdyžtak mě chaťte za slovo,zajímalo by mě jak tohle vlastně je, můžu vám kdyžtak poslat celé to vysvětlení na email,tak jak to tam je...

Redakční tip

• Stálý člen

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 26. 09. 2010, 17:52:38 »
No nejlepší je kouknout se do zákona, především pak do § 81 ...

B = souprava do 3.500 kg
B+E = vozidlo do 3.500 kg + vozík (jakkoliv těžký - ale ono člověka dřív omezí tažné zařízení - upozorňuji, že v žádném případě není možné mít vozík s vyšší hmotností než dovoluje tažné zařízení)

Jindra

• Host
« Odpověď #4 kdy: 26. 09. 2010, 19:56:38 »
No nejlepší je kouknout se do zákona, především pak do § 81 ...

B = souprava do 3.500 kg
B+E = vozidlo do 3.500 kg + vozík (jakkoliv těžký - ale ono člověka dřív omezí tažné zařízení - upozorňuji, že v žádném případě není možné mít vozík s vyšší hmotností než dovoluje tažné zařízení)

ale to je ono.
Takže: tažné mám na2,1t, plaťák na2t-váží 520kg,tzn. můžu na něm vézt vozidlo do max.okamžité hmotnosti 1480kg(celková může být vyšší-což se vejde dost aut).
tzn. auto mám provozní hm.1830kg+plaťák520kg+auto na něm1480kq = okamžitá hm.1830kq- na tohle můžu mít pořádBE (ještě teda nesmim překročit celkovou hm.soupravy,to mam u mýho auta asi přes4,5t)
Je fakt,že bych nemohl vozit (nebo nesměl potkat kontrolu :D) auta větší než třeba oktávka,atd.takže bych to měl dost omezené.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Jindra

• Host
« Odpověď #5 kdy: 26. 09. 2010, 20:10:43 »
aha, omluvám se,já jsem se špatně vyjádřil ze začátku,- do3,5t S CELOU SOUPRAVOU se vlastně nevejdu,ale zas se jedná o to jak to je s tim tachografem,atd. protože řidičákBE mam určitě v pořádku a vím že letos udělali změnu pro dálniční známky, že dřív známka do3,5t platila pro celkovou váhu soupravy do3,5t a letos to právě kvuli tomu změnili,že známka do3,5t platí pro všechny tažné vozidla soupravy do3,5t(SOUPRVA může být víc) a změnili to právě kvuli tomu aby nemuselo mít skoro každé os.vozidlo s plaťákem tachograf,atd.
Takže tachograf,profesák.. by měl být povinný u každého TAŽNÉHO vozidla soupravy nad 3,5t nikoliv CELÉ SOUPRAVY  -takhle si to aspoň já myslím.

Jindra

• Host
« Odpověď #6 kdy: 26. 09. 2010, 21:56:14 »
aha, omluvám se,já jsem se špatně vyjádřil ze začátku,- do3,5t S CELOU SOUPRAVOU se vlastně nevejdu,ale zas se jedná o to jak to je s tim tachografem,atd. protože řidičákBE mam určitě v pořádku a vím že letos udělali změnu pro dálniční známky, že dřív známka do3,5t platila pro celkovou váhu soupravy do3,5t a letos to právě kvuli tomu změnili,že známka do3,5t platí pro všechny tažné vozidla soupravy do3,5t(SOUPRVA může být víc) a změnili to právě kvuli tomu aby nemuselo mít skoro každé os.vozidlo s plaťákem tachograf,atd.
Takže tachograf,profesák.. by měl být povinný u každého TAŽNÉHO vozidla soupravy nad 3,5t nikoliv CELÉ SOUPRAVY  -takhle si to aspoň já myslím.
teď už je to pěkně zamotané, omlouval jsem se zbytečně- já to tak v prvnim příspěvku psal  ,,pro odtah vozidel do3,5t ( to co by jsem tahal by bylo do3,5t)
ale šlo mi o to:
když vezu ,,zadarmo´´ na plaťáku auto a hmotnost tažného vozidla je do3,5t- tak tachograf,profesák,.. nepotřebuju
ale když to budu mít jako živnost, jestli se to nezmění,jestli bude stačit jen ŽL za1000kč a nějaká ta koncese ( co jsem se různě dočetl) za2000kč a nebudu už potřebovat nic jiného.

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil

jezevec

• Host
« Odpověď #8 kdy: 27. 09. 2010, 00:06:11 »
tohle je ale dva roky starý text a mezitím se zákony změnily i několikrát.

každopádně platí základní axiomatické rovnice:

1) hmotnost soupravy do 3500kg = B
hmotnost soupravy nad 3500 = C, profesák, tachograf, mýto
stačí si přečíst co máte v kapse napsané v řidičáku.

2) pojem souprava = hmotnost vozidla, hmotnost přívěsu, a maximální užitná nosnost přívěsu.
pozor součet platí i když přívěs jede prázdný.

3) doložka E (= BE, CE) je potřeba na vleky jejichž nosnost přesahuje 750kg.
ano naleznete spousty dvounápravových vleků a autoplaťáků, které zcela zjevně mají nosnost 2-3 tuny, ale jsou zpětně rehomologované na 749 kg. ano lze to, ale policajti to fakt milují, a přinejmenším vás každá hlídka staví.   

4) ze součinu výše uvedených variant vyplývá, že tahat za autem plaťák vždy vyžaduje BE, pokud nemáte plaťák přetypovaný na nižší nosnost - na papíry BE lze tahat auta pouze pokud máte zapřažené nějaké malinkaté autíčko, a nebo pokud taková autíčka nakládáte.
ostatní varianty jsou na hranici sousedské výpomoci a ilegálního připodnikávání.

jezevec

• Host
« Odpověď #9 kdy: 27. 09. 2010, 00:14:35 »
Ještě dodatek: na co že je BE: pro běžného uživatele v podstatě pouze na karavany. Máte dvoutunové auto, a za nim táhnete karavanek o hmotnosti do 1,5 tuny, bez dalšího nákladu. Celková hmotnost soupravy se vleze do 3,5t, připojené zařízení přesahuje 750kg. Řidičák BE. Dvoutunový plaťák s naloženou oktávkou můžete na BE zapřáhnout tak za wv polo.

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 27. 09. 2010, 08:04:16 »
Jezevec ... ty si asi nečet můj původní příspěvek ... ten jsem citoval ze zákona z aktuálního znění ...
B = souprava do 3.500 kg

C+E je na vleky které přesahují 750 kg (neboť C je i na vleky do 750 kg)

Co kdybysis už sakra votevřel ten zákon ... našel si § 81 a nevykládal tu podruhý blbosti  >:(

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 27. 09. 2010, 08:10:51 »
Jo a mimochodem ... v malém techničáku automobilu je nejvyšší přípusná hmotnost bržděného a nebržděného přívěsu a nejvyšší hmotnost soupravy. Žádné z těchto čísel nesmí být převýšeno ... tak to je jediný omezující faktor ...

jezevec

• Host
« Odpověď #12 kdy: 27. 09. 2010, 11:31:43 »
pokud se bavíme o tom, že za mojeho multivana, který má sám o sobě hmotnost 3 tuny, zapřáhnu šestimetrový plně naložený dvounápravový vlek na dřevo, který je otypovaný na 2,5 tuny (a koule multivana taky), dovnitř nasedne šest jezevců a basa piva, a celou tuhle sedmitunovou soupravu dlouhou jak autobus, bude řídit pan říha na doklady BE - jsem ochoten se vsadit, kolik policejní kontrol s tím projede. 
a nebo jsem nepochopil, čemu říkáš "auto do 3,5 tuny + jakýkoliv vlek".   
no nic, papíry má každý svoje. já bych si za to nesed. 

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #13 kdy: 27. 09. 2010, 12:15:15 »
Přesně tak ... pokud máš řidičák B+E tak auto může mít až 3,5 t a vlek může mít tolik kolik je v jeho techničáku a kolik povoluje tažné zařízení (respektive tažné vozidlo) a kolik může být maximální hodnota hmotnosti soupravy.

Příklad (trochu to vezmu z toho tvého):
Auto: prázdné 2 t, maximální povolená hmotnost 3 t
Vlek: prázdný 0,5 t, maximální povolená hmotnost 2,5 t
Maximální hmotnost přívěsu: 2,5 t
Maximální hmotnost soupravy: 5,5 t

Což znamená, že na vlek můžu naložit cokoliv do 2 t a do auta cokoliv do 1 t a projde to v pohodě. Jenom na to musím mít řidičák B+E.
Respektive to cokoliv je limitováno pouze rozměry.

Ono totiž to +E je právě kvůli tomu aby ta souprava mohla mít víc jak 3,5 t. Protože, když má souprava do 3,5 t tak na to stačí obyčejné B.
Podobně u náklaďáků: když je vlek méně než 750 kg tak stačí C, všechny vleky, které jsou těžší musí mít +E

Jindra

• Host
« Odpověď #14 kdy: 27. 09. 2010, 19:15:48 »
§ 81 zákona 361 z roku 2000
Skupiny a podskupiny řidičských oprávnění, výňatek B a BE:
(4) Řidičské oprávnění skupiny B opravňuje k řízení
a)          motorových vozidel, s výjimkou vozidel uvedených v odstavcích 2, 3 a 15 a motocyklu o výkonu nad 25 kW nebo s poměrem výkon/hmotnost přesahujícím 0,16 kW/kg nebo motocyklu s postranním vozíkem a s poměrem výkonu/hmotnost přesahujícím 0,16 kW/kg, jejichž maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg a s nejvýše 8 místy k sezení, kromě místa řidiče; k tomuto motorovému vozidlu smí být připojeno přípojné vozidlo o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 750 kg,
b)     traktorů a pracovních strojů samojízdných, jejichž maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg,
c)     jízdních souprav složených z motorového vozidla podle písmene a) nebo b) a přípojného vozidla, pokud maximální přípustná hmotnost soupravy nepřevyšuje 3 500 kg a maximální přípustná hmotnost přípojného vozidla nepřevyšuje pohotovostní hmotnost2) motorového vozidla.
(10) Řidičské oprávnění skupiny B + E opravňuje k řízení jízdních souprav složených z motorového vozidla uvedeného v odstavci 4 a přípojného vozidla, pokud ,,nejde" o jízdní soupravu podle odstavce 4 písm. c).

Takže přesně tak ,,B+E je právě k tomu pokud souprava přesahuje3,5t"
tohle je novela z r.2000, pak mam uloženou v pc z r.2006- a to je to samé, nevím jestli od té doby nebyla nějaká novější, pokud to někdo víte, tak sem dejte třeba odkaz, zajímalo by mě to.

Platby GoPay

reklama