reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dovoz zboží z EU a DPH u neplátce DPH  (Přečteno 27181 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Tomáš

  • Host
Dovoz zboží z EU a DPH u neplátce DPH
« kdy: 13. 03. 2013, 15:42:07 »
Dobrý den,
potřebuji poradit ohledně dovozu zboží z EU, konkrétně z Itálie a jak je to s DPH, když nejsem plátce DPH. Nakoupil jsem elektrické sekačky, zboží mi už přišlo, ale když jsem vyplňoval údaje mé firmy pro dodavatele při objednání, tak jsem dodavateli omylem napsal i Daňové identifikační číslo, které mám sice přidělené, ale nejsem plátce DPH. Italský dodavatel mi poslal fakturu, kde není vůbec DPH uvedeno. Upozorňoval jsem jej, že bych nejspíš měl doplatit DPH podle výše jaká je v Itálii (22% pokud se nemýlím), ale dodavatel mi odpověděl, že se nemám obávat, že pro vývoz nepoužívají DPH a to v případech, kdybych byl koncový spotřebitel (míněno asi neplátce dph) nebo pokud jsem firma (plátce dph).
Nyní nevím jestli je potřeba doplatit dph nebo zda je vše v pořádku, případně pokud po mě nebude český finanční úřad požadovat abych se stal plátcem DPH.
Děkuji za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Dovoz zboží z EU a DPH u neplátce DPH
« Odpověď #1 kdy: 16. 03. 2013, 12:32:22 »
Dobrý den,

s účinností od 1.1.2013 zákon o DPH rozšířil množinu tzv. identifikovaných osob, jež dopadá i na Vámi zmíněný případ. Identifikovanou osobou se stává neplátce DPH při realizaci určitých transakcí (přeshraničních), přičemž smyslem je odvést z přeshraniční transakce DPH. Jednou z takových transakcí je i právě pořízení zboží z EU za určitých podmínek.

Identifikovanou osobou se tak stane osoba povinná k dani, pokud pořídí zboží (nejedná se o nový dopravní prostředek a o zboží, které je předmětem spotřební daně) z jiného členského státu, jehož hodnota v příslušném i bezprostředně předcházejícím kalendářním roce překročí částku 326 000 Kč. Identifikovanou osobou se stane ode dne pořízení zboží, kterým se stanovený limit překročí. Do tohoto limitu se zahrnuje pouze pořízení zboží, které je předmětem daně (viz § 2 odst. 2 písm. b) zákona o DPH), nezahrnuje se pořízení zboží, které je předmětem spotřební daně a pořízení nových dopravních prostředků (na tyto se uvedený limit nevztahuje, platí povinnost registrovat se při jejich prvním pořízení).

Pro úplnost doplňuji, že do konce roku 2012 se osoby povinné k dani, které nebyly plátci, musely za těchto okolností registrovat jako plátci daně.

Pokud jste tedy pořídil zboží z EU a překročil limit 326 000,- Kč (viz. výše), máte povinnost do 15 dnů ode dne, kdy jste uvedený limit překročil, podat přihlášku k registraci ve smylu ustanovení § 97 zákona o DPH jako identifikovaná osoba. Z předmětných nákupů z EU pak odvedete daň na základě podaného daňového přiznání k DPH. Pro tuzemská plnění se budete chovat stále jako neplátce.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama