reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Fakturace služby plátcem DPH na Slovensko neplátci DPH bez IČ DPH  (Přečteno 16943 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

MCCloak

  • Host
Dobrý den,

jsem OSVČ, plátce DPH, a běžně poskytuji služby (programování) do zahraničí. Fakturuji tedy bez DPH s tím, že DPH platí příjemce služby (pokud je z EU), a podávám souhrnné hlášení, kde uvádím VAT ID. Nyní mám ovšem klienta ze Slovenska, který je neplátce DPH, a tvrdí, že se podle Slovenských zákonů plátcem DPH stát nemusí - jak mám tedy postupovat? Měl jsem za to, že přijetím služby z EU se příjemce automaticky stává plátcem, a že to platí v celé EU. Podle českých zákonů musím fakturu vystavit bez DPH s dodatkem reverse charge, nicméně pokud se klient nestane plátcem, nebudu mít k dispozici jeho VAT ID (IČ DPH), tudíž nebudu moci vyplnit souhrnné hlášení? Nehledě na to že to DPH pak nikdo neodvede.

Děkuji za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Fakturace služby plátcem DPH na Slovensko neplátci DPH bez IČ DPH
« Odpověď #1 kdy: 14. 03. 2013, 13:21:58 »
Dobrý den,

ve Vašem případě jde o službu se základním určením místa plnění dle ustanovení § 9 odst. 1 českého zákona o DPH. Podle tohoto ustanovení dochází k přenosu daňové povinnosti na odběratele (subjekt se sídlem na Slovensku) v případě, kdy odběratel je tzv. osobou povinnou k dani (podnikatelem). Pokud by Váš zákazník nebyl osobou povinnou k dani (podnikatelem), místo plnění je v České republice a k plnění by měla být účtována česká daň z přidané hodnoty.

Rozhodující tedy pro Vás je, zda odběratel je či není osobou povinnou k dani. Pokud ano, budete fakturovat bez české DPH. Skutečnost, že odběratel je podnikatelem, je ale nutné doložit (například kopií živnostenského oprávnění, výpisem z obchodního rejstříku atp.). Slovenskému podnikateli poté vznikne povinnost daň z této transakce vypořádat. Zda se stane či nestane plátcem DPH, závisí na slovenských předpisech. V České republice je to s účinností od 1. ledna 2013 tak, že v tomto případě by se takový příjemce služby nestal povinně plátcem DPH, ale tzv. identifikovanou osobou, přičemž by mu vznikla povinnost vypořádat DPH z této transakce.

Jakkoliv neznám slovenské předpisy, obdobná situace bude i na Slovensku a slovenský odběratel má tak povinnost Vám nahlásit své nové registrační číslo k DPH. Pokuste se mu vysvětlit a objasnit tento postup a vyžádat si od něj DIČ. Pokud by Vám své DIČ neposkytl, vyžádejte si důkazní prostředky o tom, že je podnikatelem. Budete-li je mít k dispozici, pak místem plnění je Slovensko (podle jeho sídla), přičemž budete fakturovat bez české DPH a povinnost vypořádat (odvést) DPH bude na slovenském odběrateli.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama