reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zahraniční cestovní náhrada  (Přečteno 3499 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Alena

  • Host
Zahraniční cestovní náhrada
« kdy: 05. 03. 2013, 13:54:39 »
Dobrý den, zasílám dotaz :
Zaměstnanec vyúčtovává zahraniční cestu v DE, mimo stravného a kapesného v EUR má i výdaj za ubytování, také v EUR. Vyúčtování pracovní cesty požaduje v CZK. Ubytování hradil platební kartou a k této úhradě obdržel i doklad z terminálu, kde je již rovnou uvedena i částka v CZK, která mu bude tsražena z účtu a kurs přepočtu. Ubytování mu pochopitelně uhradím tou částkou, ke které mi dodal účtenku s přepočtem na CZK, ale chci se zeptat, zda takový doklad mohu považovat za doklad o směně a tím pádem namísto kursu ČNB (v první den PC) ho mohu použít i pro přepočet stravného a kapesného?
 
Děkuji za odpověď
 
Alena Horáčková

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Zahraniční cestovní náhrada
« Odpověď #1 kdy: 06. 03. 2013, 13:58:22 »
Dobrý den,

odpověď nám dá § 183 a 184 zákoníku práce. Bohužel nepíšete, zda byla zaměstnanci poskytnuta záloha.

1. Byla poskytnuta záloha (§ 183 ZP): Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci zúčtovatelnou zálohu až do předpokládané výše cestovních náhrad, pokud se se zaměstnancem nedohodne, že záloha nebude poskytnuta... Pro určení korunové hodnoty zahraničního stravného a částky zahraničního stravného v dohodnuté měně se použijí kurzy vyhlášené Českou národní bankou a platné v den vyplacení zálohy.


2. Nebyla poskytnuta záloha (§ 184 ZP): Při poskytování cestovních náhrad, na které nebyla poskytnuta záloha, se přiměřeně použije § 183 s tím, že pro přepočet měn se použijí kurzy vyhlášené Českou národní bankou a platné v den nástupu zahraniční pracovní cesty.

Obdobně to platí i pro stanovení kurzu při vyúčtování dalších cestovních výdajů placených z platební karty zaměstnance.


Podrobněji v článku o použití platebních karet na zahraničních pracovních cestách (starší, ale stále platný).


Krásný den přeje  Dagmar Kučerová  :)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama