reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Proplacení směny  (Přečteno 3704 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Anna Hadravová

 • Host
Proplacení směny
« kdy: 26. 02. 2013, 14:09:41 »
Zaměstnannec pracuje podle harmonogramu. 1.1.2013 NEMĚL podle rozvrhu směn v harmonogramu pracovat(jeho první směna podle harmonogramu měla být až 2.1. a 1.1.byl pro tohoto zaměstnance den nepracovní). Ale zaměstnavatel nařídil tomuto zaměstnanci směnu 1.1., protože jiný zaměstnanec onemocněl(je to jako kdyby pracovník v normálním režimu po-pá 5x8 hodin měl nařízenou směnu v sobotu, na kterou připadl svátek)
Jak v tomto případě správně proplatit tento odpracovaný den:
a) zaměstnanec dostal 2.1. náhradní volno
b) zaměstnanec nedostal náhradní volno

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re:Proplacení směny
« Odpověď #1 kdy: 28. 02. 2013, 15:03:31 »
Dobrý den,


práci ve svátek může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně, u vás se navíc jedná o práci mimo rozvrh směn, tedy práci přesčasovou.

Obecně mohou z hlediska promítnutí svátku do pracovních směn nastat tři situace:
 • Pracovní směna připadá na svátek, ale z důvodu svátku tato směna (nebo její část) odpadne – zaměstnanci přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za mzdu, která mu ušla v důsledku svátku.
 • Svátek připadne zaměstnanci na den nepřetržitého odpočinku v týdnu nebo na jiný den, kdy nemá podle harmonogramu směn pracovat – svátek se do pracovní doby nezapočítává a nepřísluší mu za něj mzda.
 • Pracovní směna připadne na svátek a zaměstnanec tuto směnu odpracuje – zaměstnanci náleží kromě dosažené mzdy za odpracovanou směnu náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Za dobu čerpání tohoto náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Toto náhradní volno je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce, následujícího po měsíci, ve kterém byla práce ve svátek konána.
Dohodne-li se zaměstnavatel se zaměstnancem, může mu být namísto náhradního volna poskytnut příplatek za práci ve svátek. Poskytuje se minimálně ve výši 100 % průměrného hodinového výdělku za každou hodinu práce ve svátek. Jestliže je svátkem sobota nebo neděle a zaměstnanec odpracuje směnu, má současně s příplatkem za práci o víkendu nárok na náhradní volno nebo na příplatek za práci ve svátek. Totéž platí i v případě práce přesčas, v noci nebo ve ztíženém pracovním prostředí. Příplatek za práci ve svátek je třeba posuzovat samostatně a zaměstnavatel je povinen zaměstnanci poskytnout všechny příplatky na které má nárok.


Z toho vyplývá, že za odpracovaný svátek 1. ledna 2013 mu náleží:

a) kromě dosažené mzdy za odpracovanou směnu náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek (s náhradou mzdy)
b) pokud se dohodli se zaměstnavatelem, může mu namísto náhradního volna být poskytnut příplatek za práci ve svátek minimálně 100 % průměrného výdělku.

Protože šlo o přesčas, je třeba v obou případech zohlednit přesčasovou práci dle § 114 zákoníku práce - náhradní volno (bez náhrady mzdy) nebo příplatek nejméně 25 % průměrného výdělku, pokud nebyla mzda sjednána s přihlédnutím k přesčasové práci v souladu s § 114 odst. 3 zákoníku práce.


Krásný den přeje  Dagmar Kučerová     :)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama