reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Souběh cestovních náhrad  (Přečteno 8072 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Alena Prudilová

  • Host
Souběh cestovních náhrad
« kdy: 06. 02. 2013, 09:41:46 »
 Dobrý den paní Kučerová.

Obracím se na Vás s dotazem, který vyplývá z nejasností týkajících se vyplácení cestovních náhrad. Vzhledem k tomu, že máme v naší firmě 5 řidičů kamionů, řešíme tento problém již rok a stále se nemůžeme dobrat uspokojivého výsledku.
Pokud vycházím z toho, co uvádíte ve svém článku na těchto stránkách a rovněž z výkladu Ing. Karla Janouška, cituji:

„Nově jsou tedy upravena jak časová pásma poskytovaného stravného, tak souběh tuzemského a zahraničního stravného v jednom dni. Je tedy upravena varianta, kdy při kombinaci práva zaměstnance na tuzemské stravné a současně na zahraniční stravné byla v podstatě zaměstnanci uhrazena čtyři jídla, která mají hodnotu snídaně, oběda nebo večeře
]Pro řešení postupu podle § 170 odst. 3 zákoníku práce je podle mého názoru potřeba také vycházet z důvodové zprávy k návrhu novely zákoníku práce od 1.1.2012, ze které je zřejmé, že motivací pro změny u zahraničního stravného bylo také to, že někteří zaměstnavatelé upozorňovali na to, že podle dosavadní úpravy (platné do konce roku 2011) při souběhu tuzemského stravného a zahraničního stravného vzniká z důvodu rozdílných časových pásem situace, kdy je zaměstnancům poskytována náhrada zvýšených výdajů na čtyři jídla, která mají charakter snídaně, oběda a večeře a že tedy záměrem bylo odstranit souběh poskytování tuzemského a zahraničního stravného v jednom dni na více jídel, než odpovídá běžným podmínkám. V důvodové zprávě je také konstatováno, že návrh obsahuje změny časových pásem a výši zahraničního stravného tak, aby lépe odpovídaly účelu zahraničního stravného a že se současně eliminuje (tedy odstraňuje) možnost, aby při kombinaci práva na stravné a zahraniční stravné byla zaměstnanci hrazena čtyři jídla, která mají charakter snídaně, oběda nebo večeře.
Kromě toho je nutno vzít v úvahu také nepsanou zásadu, že při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin se poskytuje zaměstnanci náhrada zvýšených stravovacích výdajů na jedno jídlo, při cestě trvající déle než 12 hodin až 18 hodin na dvě jídla a při cestě trvající déle než 18 hodin na tři jídla, ne na více jídel.“
Konec citace.

A dále z toho, že každé pásmo tuzemského stravného a každá třetina zahraničního stravného je ekvivalent jednoho jídla, pak mi přijde nelogické řešení, že v případě, pokud řidič stráví na služební cestě v tuzemsku 5,5 hodiny a v zahraničí 18,5 hodin má nárok na  první pásmo tuzemského stravného a na celou zahraniční dietu. V tom případě má totiž zaplacena 4 jídla denně, což je  v rozporu s důvodovou zprávou k návrhu novely zákoníku práce od 1.1.2012.
[font=]Předem děkuji za Váš čas a odpověď.
S pozdravem
Alena Prudilová
EPR PRAHA s.r.o.[/font]

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Souběh cestovních náhrad
« Odpověď #1 kdy: 06. 02. 2013, 13:58:38 »
Dobrý den,

popisovaný případ je skutečně výjimkou, kdy může nastat situace poskytnutí zahraničního stravného v základní sazbě se současným poskytnutím tuzemského stravného. Ve většině případů po novele zákoníku práce účinné od 1. ledna 2012 k poskytnutí "čtyř jídel" nedojde. Bohužel existují rozdílné právní výklady na tuto problematiku. Jako protiklad k výše uvedenému mohu citovat kupříkladu vyjádření Petra Sulka z ministerstva práce a sociálních věcí pro server Podnikatel.cz (uvedeno v článku Zahraniční stravné v roce 2012 v příkladech):

Jestliže zaměstnanci vznikne při zahraniční pracovní cestě právo na stravné za část cesty probíhající na území České republiky, právo na zahraniční stravné ve výši 1/3 základní sazby zahraničního stravného zaměstnanci vzniká teprve tehdy, pokud v zahraničí stráví v kalendářním dni dobu delší než 5 hodin. Jestliže tuto dobu zaměstnanec v zahraničí nestráví, potom mu právo na zahraniční stravné nevznikne, a doba strávená mimo území České republiky se podle § 170 odst. 4 věty druhé zákoníku práce připočte k době rozhodné pro poskytnutí stravného na území České republiky. V některých případech tak může zaměstnanci vzniknout právo na „tuzemské“ stravné ve vyšším časovém pásmu.  V případě, že zaměstnanci na území České republiky právo na stravné nevznikne, postačí pro vznik práva na zahraniční stravné, stráví-li zaměstnanec v zahraničí alespoň 1 hodinu.

Trvá-li doba strávená v zahraničí v kalendářním dni
  • déle než 12 hodin, nejvýše však 18 hodin, přísluší zaměstnanci zahraniční stravné ve výši 2/3 základní sazby zahraničního stravného,
  • déle než 18 hodin, přísluší zaměstnanci zahraniční stravné ve výši základní sazby zahraničního stravného.
U obou těchto pásem případný vznik práva na „tuzemské“ stravné nemá vliv na vznik práva na zahraniční stravné.

Nebo např. citace z článku Zahraniční pracovní cesta (Mzdová účetní 4/2012, autorka Helena Úlehlová):

V ustanovení § 170 odst. 3 ZP byla nově vymezena časová pásma a výše zahraničního stravného tak, aby lépe odpovídaly účelu zahraničního stravného a eliminovaly se nelogické postupy v důsledku odchylných izolovaných úprav stravného a zahraničního stravného. Zahraniční pracovní cestou je pracovní cesta, která má účel výkonu práce v zahraničí. Jako taková se skládá ze dvou částí, jedné na území ČR a druhé mimo toto území. ...  Bude-li zaměstnanec v zahraničí déle než 18 hodin v kalendářním dni, pak mu náleží zahraniční stravné ve výši základní sazby zahraničního stravného stanovené pro stát, ve kterém stráví nejvíce času. V těchto časových pásmech tedy nemá případné právo na stravné podle § 163 ZP na poskytování zahraničního stravného žádný vliv. Žádná vazba na stravné není stanovena ani § 170 odst. 3 věta první ZP, ani v části věty druhé téhož ustanovení. Vazba na stravné je obsažena pouze na případy, kdy stráví zaměstnanec v zahraničí nejvýše 12 hodin, a to pouze pro posunutí spodní hranice doby rozhodné pro vznik práva na zahraniční stravné (z 1 hodiny na déle než 5 hodin), nikoliv pro jeho výši.   

Podle mého názoru v uvedeném případě skutečně náleží jak zahraniční stravné v základní sazbě, tak tuzemské stravné.


Dagmar Kučerová  :)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama