reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daně - studentka, samoživitelka  (Přečteno 3049 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

andrea masiarikova

  • Host
Daně - studentka, samoživitelka
« kdy: 31. 01. 2013, 19:31:36 »
potrebovala bych poradit ohledne dani. vubec se v tom nevyznam. jsem 21 leta studentka, mam 6 mesicniho syna na ktereho beru rodicovsky prispevek. pred porodem jsem par mesicu pracovala brigadne(dohoda o pracovni cinnosti) rodice ted vypisuji dane (otec zamestnan v podniku , mamka pul roku delala a pul byla na uradu prace(nebrala ale nic) a nevime jestli meho syna zaradit k nim do vyzivovanych deti, nebo jestli si mam sama udelat dane. za rok 2012 jsem pul roku chodila do skoly a za praxi sem mela par stovek mesicne-ale tim padem ze jsem ten ,,ruzovy papir,, mela podepsany na brigade, tak ve skole sem ho uz podepsat nemohla.druhy pulrok jsem mela dalkove studium. syn je bez otce, takze jsem samozivitelka. prosim poradte jak to mame udelat se synem-napsat k rodicum nebo ke me? a mam si vubec vypisovat dane? cetla jsem ze jako studentka si muzu odecist neco kolem 4 tisic. tak nevim. dekuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daně - studentka, samoživitelka
« Odpověď #1 kdy: 05. 02. 2013, 00:04:23 »
Dobrý den,
 
z Vašeho dotazu vyplývá, že jste studentkou, která během roku 2012 byla zaměstnána u více zaměstnavatelů pravděpodobně na dohodu o pracovní činnosti. Doporučuji Vám se obrátit na jednoho ze zaměstnavatelů a požádat ho nejpozději do 15. 2. 2013 o tzv. roční zúčtování daně z příjmů fyzických osob za rok 2012. Zaměstnavateli, který Vám bude připravovat roční zúčtování, pak předložte tzv. "Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2012" od druhého zaměstanavatale a potvrzení ze školy o tom, že splňujete podmínky pro uplatnění slevy na dani na studenta, která představuje částku ve výši 4.020,- Kč za rok. Kromě této slevy na dani Vám bude uplatněna také sleva na dani na poplatníka ve výši 24.840,- Kč za rok a zároveň i dle ustanovení § 35c zákona o daních z příjmů máte nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě v částce 13.404,- Kč za rok. Daňové zvýhodnění na dítě můžete začít uplatňovat od měsíce, ve kterém se dítě narodilo.
 
Je-li nárok poplatníka na daňové zvýhodnění vyšší než daňová povinnost za příslušné zdaňovací období, je vzniklý rozdíl daňovým bonusem. Daňový bonus na dítě můžete uplatnit pouze tehdy, pokud jste za zdaňovací období měla příjem podle ustanovení § 6 (příjem ze zaměstnání), § 7 (příjem z podnikání), § 8 (příjem z kapitálového majetku) a § 9 příjem z pronájmu alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy (v roce 2012 byla minimální mzda ve výši 8.000,- Kč, tj. 48.000,- Kč za rok). Pokud tyto podmínky nejsou splněny, není možné daňový bonus uplatnit. Do výše příjmů se nezahrnují příjmy osvobozené od daně (např. rodičovský příspěvek) a příjmy zdaněné srážkovou daní.
 
V případě, že žijete s rodiči ve společné domácnosti a splníte podmínky pro vyživovanou osobu dle ustanovení § 35c odst. 6 zákona o daních z příjmů, může si jeden z Vašich rodičů uplatnit v ročním zúčtování a nebo ve svém daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2012 slevu na dani na Vás (13.404,- Kč za rok) jako na vyživované dítě.
 
V otázce uplatnění daňového zvýhodnění na vnuka je nutné upozornit na ustanovení § 35c odst. 6 zákona o daních z příjmů, podle kterého se za vyživované dítě poplatníka pro účely zákona považuje mimo jiné i vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je nezletilým dítětem.
 
S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama