reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Prodej zboží a služeb do zahraničí  (Přečteno 21029 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

DOM

  • Host
Prodej zboží a služeb do zahraničí
« kdy: 24. 01. 2013, 10:31:38 »
Dobry den,
jsem neplatce DPH a zivnost mam jako vedlesi. Poskytuji sluzby v ramci ČR. Nyni se chci zacit venovat prodeji zbozi jak v CR (koncovym zakazniku), tak do EU (koncovym zakazniku -neplatcum DPH, mozna i prodejcum - platcum DPH). Jde mi o to, kdy se stavam platce dane? Uz druhy den procitam internet a zakony a furt mi to neni uplne jasne:
- vim ze prijetim sluzby  se stavam platcem
- jak je to ale s prodejem zbozi platcum/neplatcum v ramci EU a 3. zemi? Prosim o vysvetleni jednotlive pri prodeji platcum, tak pri prodeji neplatcum (koncovym zakazniku) - zda v tom je v zakone rozdil
- dale vim, ze kdyz poskytnu sluzbu do nemecka (vetsinou by to bylo platci DPH), tak bych se mel opet stat platcem - lze toto nejak obejit? Napr. na faktue misto uvedeni ucelu za sluzbu, bude uvedeno prodej zbozi - napr. 2 ks. kde cena bude znacne vysoka? Jak je to pak osetrene, zajima nekoho ruzne vysoka cena za stejne polozky zbozi?
 
Jde mi o to, ze kdybych se stal platcem, tak by mi to navysilo cenu na me sluzby v CR, a to by mi podle meho hodne snizilo poptavku...
 
Mockrat dekuji!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re: Prodej zboží a služeb do zahraničí - vznik identifikované osoby
« Odpověď #1 kdy: 29. 01. 2013, 18:10:14 »
Dobrý den,

povinnost stát se plátcem se liší podle typu kontraktu (zboží vs. služby), dále podle osoby odběratele (podnikatel/nepodnikatel) a jeho sídla, případně je rozhodná (ne)registrace odběratele k DPH, rovněž může hrát roli místo plnění. Proto odpověď rozdělíme do níže uvedených bodů.

Než se budeme ovšem zabývat konkrétními případy, je nutno připomenout, že od roku 2013 v mnoha situacích, kdy se osoba povinná k dani (= nejčastěji prostě "podnikatel") musela dříve stát plátcem, nastoupil institut "identifikovaná osoba". Jde o mírnější režim, kdy identifikovaná osoba vystupuje jako "plátce" pouze pro účely plnění mezi členskými zeměmi EU a zároveň tuzemským odběratelům nadále dodává plnění jako neplátce (a zároveň ani nemá nárok na odpočet).

1) Dodání zboží do EU - osobě povinné k dani, neplátci: nevzniká Vám registrační povinnost

2) Dodání zboží do EU - osobě povinné k dani, tam registrovanému plátci: nevzniká Vám registrační povinnost, dodání zboží plátci registrovanému v jiném státě EU je osvobozeno od DPH (viz § 64 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty).

3) Dodání zboží do EU - osobě nepovinné k dani = občan/nepodnikatel: jde o tzv. "zasílání zboží" (viz § 8 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění účinném od ledna 2013, dále jen "ZDPH"); musíte sledovat limit členského státu, do kterého zboží zasíláte, po jeho překročení se musíte TAM zaregistrovat jako plátce, každý stát má jiný limit, je rovněž důležité si uvědomit, že do překročení limitu jde o tuzemské plnění, započítává se tedy do obratu pro povinnou registraci v ČR (1 mil. Kč).

4) Pořízení zboží z jiného členského státu = nabytí zboží od plátce se sídlem v jiném členském státě, který je tam registrovaným plátcem (viz § 16 ZDPH): V tomto případě se stáváte identifikovanou osobou dle § 6g ZDPH po překročení hodnoty pořízeného zboží 326 000 Kč (počítáno za příslušný + právě předchozí rok), viz § 2a odst. 2 písm. a) ZDPH.

5) Pořízení zboží z jiného členského státu, přitom zboží podléhá spotřební dani (tabák, alkohol, pohonné hmoty...): prvním pořízením tohoto zboží se stáváte identifikovanou osobou.

6) Koupě zboží od osoby povinné k dani se sídlem v jiném členském státě, která je ovšem "neplátcem": nevzniká Vám povinná registrace.

7) Koupě zboží od nepodnikatele se sídlem v EU: nevzniká Vám povinná registrace.

8 ) Přijetí služby od osoby neusazené v tuzemsku (definice viz § 4 odst. 1 písm. n) ZDPH), jde stručně řečeno o podnikatele se sídlem v EU, který může, ale nemusí být tam registrovaným plátcem: přijetím služby se stáváte identifikovanou osobou dle § 6h ZDPH.

9) Koupě zboží s instalací nebo montáží od osoby neusazené v tuzemsku: stejně jako v předchozím bodě se okamžitě stáváte identifikovanou osobou; totéž platí pro případ dodání zboží soustavami a sítěmi (což je situace, která se na Vás zřejmě vztahovat nebude).

10) Poskytnutí služby osobě povinné k dani se sídlem v jiném členském státě, pokud jde o službu, jejíž místo plnění je určeno dle "základního pravidla", tedy dle § 9 ZDPH (nevztahuje se to tedy na služby se speciálním určením místa plnění, jako jsou např. služby vztahující se k nemovitostem atd. - viz § 10 až § 10k ZDPH): poskytnutím služby se okamžitě stáváte identifikovanou osobou dle § 6i ZDPH. Identifikovaná osoba musí podat do 15 dnů přihlášku k registraci (viz § 97 ZDPH).

11) Přijetí a poskytnutí služby občanu nepodnikateli se sídlem v jiném členském státě: nevzniká Vám registrační povinnost.

Ještě doplnění k identifikovaným osobám:
Potenciální „identifikovaná osoba“, tedy i podnikatel, který dosud není plátcem DPH, musí bedlivě sledovat své přeshraniční aktivity. Taková osoba bude ovšem při uskutečňování tuzemských plnění nadále v postavení osoby osvobozené od uplatňování daně (= nebude uvádět daň na výstupu) a zároveň nebude mít nárok na odpočet daně (= nemůže si nárokovat vrácení daně z nakoupených vstupů).
Pouhé přeshraniční pořízení zboží nebo služby odjinud z EU nebo naopak příhraniční poskytnutí služby do EU od roku 2013 neznamená automatický vznik plátcovství.
Identifikovaná osoba v režimu DPH účinném od ledna 2013 je jakýmsi neplnohodnotným plátcem, který pro účely transakcí se subjekty, které sídlí v tuzemsku, vystupuje jako „neplátce“, ALE ve výše uvedených případech obchodování se subjekty sídlícím v zahraničí má stejné povinnosti jako plátce registrovaný v ČR. Na tato plnění identifikované osoby podávají daňové přiznání, případně i souhrnné hlášení.

Ve Vašem případě je tedy třeba prozkoumat jednotlivá plnění, která chcete do EU poskytovat, případně je z EU nakupovat a poté lze rozhodnout, zda Vám povinná registrace vznikla či nikoliv.

Nakonec připomínám, že vznik identifikované osoby neznamená, že nebudete nadále sledovat obrat pro povinnou registraci za plátce DPH (§ 4a ZDPH).


S pozdravem a přáním úspěchů v podnikání

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama